Архів новин (2014-2019рр.)

Зміст для швидкого вибору новин:

Представляє фахівець...

Старший викладач кафедри Янчик Марія Володимирівна прийняла участь у телепрограмі "ПРАВИЛА ВИЖИВАННЯ" та поділилась основними аспектами вибору крабових паличок.

За маленькими перемогами великі досягнення!

Днями в Національному університеті біоресурсів і природокористування України відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади із спеціалізації «Якість, стандартизація та сертифікація».

Участь в олімпіаді взяли 18 закладів вищої освіти, які здійснюють підготовку фахівців з якості, стандартизації та сертифікації в Україні.

Упродовж двох днів запеклої боротьби 52 студенти із 18 ЗВО виборювали нагороди.

Студентки магістратури нашого університету Логінова Анна та Калмазан Вікторія гідно представили НУХТ та показали високі результати, а сама Вікторія Калмазан посіла трете місце в олімпіаді.

Паралельно із ІІ етапом Всеукраїнської олімпіади проходила VІ Українська олімпіада з менеджменту серед молоді в рамках глобального проекту «Молодіжний творчий рух «ЕСТАФЕТА ЯКОСТІ», в якій у номінації «Система управління безпечністю харчових продуктів» та «Система управління якістю» Анна та Вікторія стали переможцями.

Урочисте підведення підсумків та нагородження учасників і переможців олімпіади здійснювала Декан факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК Лариса Баль-Прилипко.

Вітаємо наших переможців!

Історичні куточки Києва

В квітні студенти групи ТІ-2-6 разом зі своїм куратором Вікторією Кійко відвідали одне з найцікавіших місць Києва – Національний музей медицини, який є одним з найбільших медичних музеїв не тільки в Україні, але і у Європі.

В музеї представлено розвиток медицини в Україні з стародавніх часів до наших днів.

Це була незабутня подорож у часі!

Екскурсовод, що проводила екскурсію повідала студентам цікаві та вражаючі історії з життя видатних київських медиків.

Підсумки роботи підсекцій «Експертиза харчових продуктів» та «Товарознавство»

85-ї Ювілейної Міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді — вирішенню проблем харчування людства у ХХІ столітті»

Відомо що підготовка висококваліфікованих фахівців в значній мірі визначається загальним рівнем наукової роботи ЗВО, а також ступенем залучення студентів до наукових досліджень.

11 квітня 2019 року в НУХТ відбулась 85-та Ювілейна Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті».

На кафедрі експертизи харчових продуктів працювало дві секції «Експертиза харчових продуктів» та «Товарознавство».

Відкривали роботу секцій гості конференції директор з продажу та маркетингу, аудитор ТОВ «Бюро Верітас Україна» Мисюра Юлія та провідний спеціаліст з питань якості, стандартизації та сертифікації Усатюк Надія.

Провідний професор кафедри, д.с.-г.н. Гуменюк Галина до уваги присутніх представила доповідь на тему «Особливості контролю за якістю та безпечністю харчових продуктів у зарубіжних країнах».

Приємно відмітити активність студентів, їх бажання та зацікавленість у проведенні науково-дослідної роботи. Кожен з учасників гідно представив результати своїх досліджень, якими вони займаються під керівництвом своїх наукових керівників протягом всього періоду навчання.

Хочеться відмітити актуальність та своєчасність тем, які піднімалися доповідачами. Так на секції «Експертиза харчових продуктів» доповіді були присвячені питанням, пов’язаним з проблемою фальсифікації та розробкою сучасних критеріїв ідентифікації якості харчових продуктів, розробки інноваційних харчових продуктів з підвищеною харчовою та біологічною цінністю, піднімалися питання з управляння якістю та безпечністю в харчовій галузі.

На секції «Товарознавство» доповіді було присвячено найактуальнішим питанням сьогодення: оцінці якості та безпечності продуктів харчування, інноваційним підходам до формування якості та безпеки харчової продукції, розширення асортименту ювелірних виробів.

Роботи студентів, що відрізнялись глибиною і цінністю наукових досліджень, своєю науковою новизною та нестандартними підходами було відзначено, як найкращі, а їх авторів представлено для нагородження дипломами за кращі доповіді.

Атмосфера наукової студентської конференції вселяла відчуття оптимізму – її учасникам небайдуже те, що відбувається за межами їх спеціальності й те, що вони за допомогою своїх знань зможуть зробити для загального блага. Слід відмітити високий рівень підготовки студентів та актуальність розглянутих доповідей. Ця конференція підтвердила, що наука ґрунтується на єдиних законах, єдиних поняттях, і в цьому основа її інтернаціональності.


Актуальні питання сьогодення

На базі Львівського інституту економіки і туризму відбулася міжнародна науково-практична конференція «Проблеми та стан використання ГМО в харчових продуктах», у якій взяла участь студентка третього курсу спеціалізації «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» Навчально-наукового інституту харчових технологій НУХТ Мар’яна Мазур із доповіддю «Досвід та стан виробництва генно-модифікованих продуктів» (науковий керівник – асистент кафедри експертизи харчових продуктів Катерина Золотоверх).

Захід проводився спільно з Львівською обласною державною адміністрацією, Львівською державною регіональною лабораторією ветеринарної медицини, Українським товариством товарознавців і технологів, Міжнародним товариством товарознавців і технологів (IGWT), Міжнародною «Академією повноцінного харчування» (Німеччина), факультетом гуманітарних та природничих наук Пряшівського університету (Словаччина), і об’єднав науковців, викладачів, аспірантів, магістрів, фахівців-практиків, працівників органів державної влади, які представляли заклади вищої освіти України й державні підприємства, а також закордонних партнерів зі Словаччини та Німеччини.

На обговорення були винесені 39 доповідей від 60 учасників. Загалом учасники висвітлили питання особливостей біотехнології та генно-модифікованих організмів, безпечності і якості продовольчої сировини та продуктів харчування як засадничої основи національної безпеки України, генетично-модифікованих джерел продовольчої сировини рослинного походження, вітчизняного і закордонного досвіду виробництва генно-модифікованих продуктів харчування, особливості токсико-гігієнічного оцінювання продукції з генно-модифікованих джерел, вплив генно-модифікованих організмів на навколишнє природне середовище; методи ідентифікації продуктів, отриманих за участі генно-модифікованих організмів; економічні аспекти виробництва продуктів харчування з використанням генно-модифікованої сировини, а також проблеми законодавчо-правового регулювання застосування та обігу ГМО у харчових технологіях.

У другий день роботи науково-практичної конференції відбулося виїзне засідання на базі Львівської державної регіональної лабораторії ветеринарної медицини. Під час круглого столу учасники конференції дізналися про історію формування Львівської державної регіональної лабораторії ветеринарної медицини та про стан сучасної матеріальної бази, методи ідентифікації безпечності харчових продуктів. З роботою та матеріально-технічною базою познайомили завідувачі відділів: вірусологічного, бактеріологічного, хімічного, радіологічного, ветеринарно-санітарної експертизи.

На завершення роботи міжнародної конференції учасники підвели підсумки та прийняли резолюцію.

Доповідь та презентація нашої студентки Мар’яни Мазур була оцінена на високому рівні, після закінчення конференції вона отримала  сертифікат учасника.

Нюанси фаху

Студенти першого курсу разом із доцентом кафедри експертизи харчових продуктів Вікторією Кійко побували на одному з найкрупніших вітчизняних виробників молочної продукції, підприємстві компанії «Люстдорф». Вже більше 15-ти років компанія займається виробництвом високоякісних молочних продуктів із вітчизняної сировини вищого та першого ґатунку під торговельними марками «На здоров’я», «Селянське», «Буренка», «Люстдорф» та «Тотоша».

Візит відбувся за підтримки агентства комунікації «Варто», PR-менеджер якого Ельміра Джангірова супроводжувала групу.

З підприємством студентів познайомила інженер з якості ТОВ «Люстдорф» Людмила Кузьміна.

Студенти побачили усі етапи виробництва молока і кисломолочної продукції, починаючи з приймання сировини і закінчуючи упаковкою готової продукції.

Майбутні фахівці з технологічної експертизи та безпеки харчової продукції дізналися про роботу системи контролю якості та безпечності, яка впроваджена та сертифікована на виробництві.

Після завершення знайомства студенти змогли оцінити високу якість молочної продукції та задати питання, що стосуються її виробництва у дегустаційній залі компанії «Люстдорф». А, вирушаючи додому, всі отримали фірмові пакети виробника з продукцією компанії «Люстдорф».

Студенти щиро вдячні організаторам за надану можливість наочного опанування виробництва молочної продукції.

Молоді педагоги вражають

Відповідно до плану проведення відкритих занять 30 березня 2018 р. на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулося відкрите заняття асистента кафедри Анастасії Чорної з дисципліни «Технологічна експертиза виробництва харчової продукції» для студентів четвертого курсу денної форми навчання, що навчаються за напрямом підготовки «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції».

Відкрите заняття було присвячене експертизі сировини і продукції при виробництві безалкогольних напоїв. Викладач почала заняття з інструктажу з техніки безпеки на робочому місці у лабораторії, перевірки присутності студентів та наявності протоколу лабораторної роботи. З використанням мультимедійного матеріалу зі студентами був обговорений прослуханий матеріал лекції та засвоєний ними на заняттях із базових спеціальних навчальних дисциплін, що пов'язаний із темою заняття.

На лабораторній роботі були розглянуті види споживчої тари, що використовується для безалкогольних напоїв, і вимоги до споживчого маркування відповідно до діючої нормативної документації. Здійснене дегустаційне оцінювання досліджуваних зразків на основі розробленої баллової шкали. Після детального обговорення протоколу лабораторної роботи зі студентами були визначені фізико-хімічні показники якості досліджуваних зразків безалкогольних напоїв і встановлена їх відповідність вимогам НД.

Лабораторне заняття відбулося в доброзичливій атмосфері при постійному контакті з аудиторією, що налаштовує на плідну роботу, дає позитивні враження та підсилює зацікавленість студентів у отримані нових знань.

На занятті були присутні завідувач кафедри експертизи харчових продуктів Світлана Усатюк, викладачі кафедри, співробітник Навчально-методичного управління НУХТ Алла Оскілко.

Плідна робота викладачів - відкрите заняття Вашеки О.М.

22 березня 2018 р. на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулося планове відкрите заняття доцента кафедри Оксани Вашеки з дисципліни «Хімія смаку, запаху і кольору» для студентів, що навчаються за напрямом підготовки «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції».

Ключовим питанням лекційного заняття було вивчення механізму сприйняття смаку у організмі людини. При його розгляді особлива увага приділена новітнім науковим результатам досліджень хемосенсорів світовими вченими. Для наочності були представлені відеофрагменти механізмів взаємодії трансмембранних білків рецепторних клітин зі смаковими речовинами.

У ході проведення заняття викладач не тільки роз’яснювала студентам новий матеріал, але й наголошувала на його зв’язках із іншими дисциплінами, попередньою та наступними тематиками лекцій. Це, звичайно, дає змогу студентам зрозуміти цілісність і взаємозв’язок понять і визначень дисципліни.

Лекційне заняття відбулося в доброзичливій атмосфері при постійному контакті лектора з аудиторією, що налаштовує на плідну роботу, дає позитивні враження та підтримує зацікавленість студентів у отриманні нових знань.

Вперед, молоді фахівці!

 На кафедрі експертизи харчових продуктів завершились захисти магістерських робіт за спеціальністю 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», спеціалізацією «Якість, стандартизація та сертифікація». На розгляд екзаменаційної комісії, яку очолювала завідувач кафедри товарознавства, управління безпечністю та якістю Київського національного торговельно-економічного університету, д.т.н., професор Світлана Белінська, були представлені 24 роботи магістрів денної та 7 – заочної форми навчання.

Теми кваліфікаційних робіт спрямовані на вирішення питань розроблення та впровадження систем якості і безпечності на всіх етапах технологічного процесу виробництва, аналізу експортного потенціалу вітчизняних виробів, визначенню критеріїв оцінювання якості продуктів та їх вагомості при виборі постачальника, гармонізації українських норм у сфері харчової безпеки з кращим міжнародним досвідом у харчовій галузі.

Члени екзаменаційної комісії відмітили високий рівень наукової частини кваліфікаційних робот, що пов’язано із залученням у дослідженнях магістрантів сучасних інноваційних методів: цифрової комп’ютерної колориметрії, тонкошарової хроматографії, ІЧ-спектроскопії, мікроскопії тощо. Щодня переконуємось у тому, що на кафедрі експертизи харчових продуктів навчаються талановиті, обдаровані, креативні та прогресивні особистості, здатні до вирішення надскладних завдань.

За результатами роботи комісії 10 магістрантів були рекомендовані на отримання диплому із відзнакою.

Підводячи підсумки, голова Екзаменаційної комісії привітала випускників із завершенням одного із найбільш важливих етапів у їхньому житті та початком професійної діяльності.

Колектив кафедри експертизи харчових продуктів бажає своїм випускникам успіхів у їх професійній діяльності, впевненості, що всі поставлені цілі будуть досягнуті, а перепони до них – подолані. Викладачі наголошують: «Пам’ятайте – не буває складних ситуацій, бувають складні рішення», й запевнюють своїх вихованців, що якщо колись виникне потреба поради при їх прийнятті – вони завжди можуть розраховувати на допомогу з боку кафедри та університету.

На гостину до НУХТ

 24 лютого в університеті відбувся День відкритих дверей. Цього дня дружна громада НУХТ зустрічала учнів загальноосвітніх навчальних закладів і студентів технікумів і коледжів та їх батьків зі всієї України традиційно цікавою насиченою програмою, щоб допомогти молоді зробити по-справжньому свідомий і зважений вибір майбутнього.Відвідувачі отримували вичерпну інформацію й ґрунтовні відповіді на всі свої запитання біля яскравих інформативних експозицій кожного навчального підрозділу.  Вони активно спілкувалися і з викладачами, і зі студентською спільнотою, яка влаштувала справжнє змагання, хто краще й цікавіше опише свою спеціальність.

Детальну інформацію щодо нашого навчально-наукового комплексу надав гостям перший проректор Володимир Яровий. Він представив керівництво навчально-наукових інститутів і факультетів, презентував всі аспекти діяльності НУХТ, навів дані щодо місця університету у рейтингах вишів України й Києва, розповів про програми академічної мобільності, кроки по впровадженню дуальної освіти, заходи щодо працевлаштування випускників.

Змістовну доповідь з презентацією щодо умов вступу-2018, новацій вступної кампанії, а також  різноманітних зручних форматів якісної підготовки до здачі ЗНО та вступу до вишу на підготовчому відділенні НУХТ підготував відповідальний секретар Приймальної комісії університету Вадим Серпученко. Крім того, він детально розповів про цьогорічну новацію – Всеукраїнські олімпіади НУХТ, переможці яких мають шанс додати до 20 балів до своїх сертифікатів ЗНО при вступі до нашого університету.

Отримавши таку ґрунтовну інформацію, гості університету продовжили знайомство з ним, попрямувавши на екскурсії кафедрами, де оглянули матеріально-технічне забезпечення навчального процесу, а також взяли участь у майстер-класах від провідних фахівців і студентів старших курсів.

Цього разу зацікавлені могли отримати навички в рамках найрізноманітніших майстер-класів: «Використання математичного пакету MathCAD для вирішення задач з алгебри, геометрії та фізики для школярів старших класів», «Створення інженерного калькулятора мовою програмування Visual Basic», «Інтернет речей (IOT)», «Сучасні системи автоматизації: новітні технології, ефективні структури, досконалі технічні засоби, інтелектуальні та робастно-адаптивні алгоритми», «Ефективне керівництво (управління) виробництвом - запорука усталеного розвитку держави», «Весняні фантазії у ресторанному господарстві», «Виявлення фальсифікації харчових продуктів», «Хімія – світ запахів, що можна з’їсти», «Збережемо довкілля разом!», «Поринь у мікросвіт», «Органічний майонез», «Запрограмуй модель роботизованиої платформи на Arduino», «Запрограмуй релейний захист трансформатора», «Смачні сніданки у готелях», «Феєрія солодощів», «Мій START-UP», «Комп’ютерне моделювання роботи машин і апаратів», «Очистка води у повсякденному житті та використання полісахаридів у харчовій промисловості», «Puzzle-Marketing», «Тест-драйв з HR».

День видався насиченим, і, сподіваємося, цікавим для наших гостей. Маємо надію, що таке близьке знайомство з НУХТ допоможе їм зробити вірний вибір й вже восени вони приєднаються до нашої згуртованої родини.

Науковий прорив

29 грудня 2017 року на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.840.02 Львівського торговельно-економічного університету відбувся захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук асистента кафедри експертизи харчових продуктів нашого університету Анастасії Чорної за спеціальністю 05.18.15 - товарознавство харчових продуктів (науковий керівник - д.т.н., професор Лариса Арсеньєва). Тема роботи - «Формування споживних властивостей полімерних пакувальних матеріалів для хлібобулочних виробів».

Здобувач лаконічно та інформативно обґрунтувала актуальність і новизну роботи та вичерпно відповіла на всі запитання членів вченої ради.

Присутніми була дана висока оцінка роботи, визначена важливість проведених досліджень, а також відзначена велика кількість патентів - 11, з яких 4 на винахід, що підтверджує наукові результати, які є суттєвими й новими.

За результатами таємного голосування члени спеціалізованої вченої ради одноголосно присвоїли Анастасії Чорній науковий ступень кандидата технічних наук, з чим її всі присутні щиро привітали і побажали вагомих творчих успіхів у подальшій науковій роботі.

Плідна робота

16 березня 2018 р. на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулося планове відкрите заняття асистента кафедри Марії Янчик з дисципліни вільного вибору студентів «Основи сенсорного аналізу» для студентів другого курсу напряму підготовки  «Харчові технології».

Згідно з робочою програмою навчальної дисципліни, тема лабораторного заняття «Методи перевірки зорової чутливості і визначення консистенції продукції» була представлена у доступному та цікавому форматі, з використанням мультимедійного матеріалу.

На лабораторній роботі розглянута важливість зорового аналізатора в органолептичному аналізі та представлені основні характеристики кольору. Проведена перевірка студентів на кольоровий дальтонізм за поліхроматичними таблицями Рабкіна та здатність визначати інтенсивність кольорів, що надзвичайно зацікавило студентів.

Визначена роль тактильних відчуттів в оцінюванні якості продуктів харчування, розглянуті основні характеристики текстури та консистенції. Студентам були надані одинадцять зразків харчових продуктів для проведення тесту на опис консистенції та текстури.

Лабораторне заняття відбулося в доброзичливій атмосфері при постійному контакті з аудиторією, що налаштовує на плідну роботу, дає позитивні враження та підсилює зацікавленість студентів у отримані нових знань.

Розмаїте дозвілля наших студентів: "Хто такі Д-Р?"

Хто такі Д-Р?

Нещодавно студенти 2-го курсу напряму підготовки «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» Навчально-наукового інституту харчових технологій разом із викладачами Оксаною Петрушою та Оксаною Вашекою відвідали виставу «Д-Р» у Національному академічному театрі російської драми та комедії ім. Лесі Українки.

Сюжет вистави, хоча дія і відбувається не у сучасному суспільстві, є актуальним і донині. Батько, одержимий ідеєю забезпечити світле майбутнє своєму синові, влаштовує інтригу з підміною на навчанні власного сина талановитим юнаком, який блискуче справляється з поставленим завданням, але додає прихованих негараздів.

Прекрасний склад акторів, блискуча гра, неоднозначні, але все ж веселі моменти вистави подарували приємний вечір у веселій атмосфері.

Тож, якщо вам цікаво, хто такі Д-Р, не проґавте нагоди та відвідайте виставу.

Токсикологічні властивості косметичних засобів

Відкрита лекція к.х.н., ст.викл. Мельник О.П. з навчальної дисципліни «Системи управління та контролю якості харчових продуктів та косметичних засобів» на тему «Токсикологічні властивості косметичних засобів. Екологічні критерії маркування» була проведена для магістрів спеціальності 161 «Хімічні технології та інженерія», спеціалізації «Хімічні технології харчових добавок та косметичних засобів».

Основною метою лекції було формування у студентів цілісної системи знань щодо оцінки  якості та безпечності  косметичних засобів та можливими проявами їх токсичності.

Студенти мали роздатковий матеріал, в який вони вносили потрібну інформацію, що скоротило час написання та поліпшило якість запам’ятовування матеріалу лекції, також мали глосарій для кращого розуміння термінології лекції.

Під час лекції були розглянуті питання, які формують професійні компетентності майбутніх спеціалістів. Зокрема, лектором висвітлено питання щодо класифікації косметичних засобів, методів та порядку випробувань, нормативно-технічного забезпечення косметичної галузі та екологічних критеріїв маркування.

Наведено сучасну класифікацію косметичних засобів та їх призначення, вимоги до їхньої якості. Розглянуто напрямки розвитку виробництва косметичних засобів залежно від компонентного вмісту, як одного з чинників, що визначають споживні характеристики косметичної продукції.

    Проаналізовано методи випробувань якості та безпеки косметичних засобів, окреслено проблеми існуючих методів випробувань та наголошено на етичності випробувань. Наведено альтернативні методи та дана їх характеристика.

    Лектором зосереджено увагу, що використання косметичних засобів може призвести до негативних змін реактивності організму людини. Проаналізовано токсикологічні ефекти, що виникають під впливом дії індивідуальних для людей алергенів у складі косметичних засобів.

Досконало розглянуто питання щодо актуального стану нормативно-технічного забезпечення косметичної галузі в Україні, проведено порівняльний аналіз із Європейськими країнами.  Окреслено використання європейського досвіду у галузі управління якістю косметичних засобів для реформування вітчизняного нормативно-технічного забезпечення. Розглянуто питання екологічної сертифікації та маркування косметичних засобів, визначено мету та призначення екологічного маркування, наведено характеристику найпопулярніших екознаків. Виділено переваги косметичної продукції, маркованої знаком екологічного маркування.

Лекція супроводжувалась презентацією в РР, оформлена схемами, таблицями, діаграмами, фотографіями. Лекція досягла своєї мети, був зв'язок зі студентами з обговоренням дотичного матеріалу, що викладався на попередніх лекціях, зокрема з темою «Методи контролю та оцінки якості харчових продуктів і косметичних засобів». Наприкінці лекції було закріплено матеріал коротенькими питаннями. 

Оцінка якості керамічних товарів

Відкрите заняття д.т.н., проф. Артюх Т.М. на тему «Товарознавство керамічних побутових товарів» було проведено 23 листопада для бакалаврів 2 курсу спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

Основною метою лекції було формування у студентів цілісної системи знань щодо оцінки споживних властивостей побутової кераміки.   Студенти мали опорний конспект лекції, в який вони вносили потрібну інформацію, що скоротило час написання та поліпшило якість запам’ятовування матеріалу лекції.

Під час читання лекції було розглянуто питання, які формують професійні компетентності майбутніх спеціалістів. Зокрема, лектором висвітлено питання щодо історії походження різних видів кераміки, формування їхнього визнання та цінності на світовому ринку, забезпечення ринку України товарами побутової кераміки власного виробництва та імпортного походження. Надано аналіз основних проблем, що заважають виробляти якісну та безпечну продукцію власного виробництва в Україні, конкурентоспроможну на світовому ринку.

Під час розгляду властивостей керамічного посуду лектором зосереджено увагу на основних споживних властивостях, які забезпечують задоволення функціональних та естетичних потреб, що обумовлюють вимоги до якості та безпечності кераміки, зазначені у чинній нормативній, технічній та правовій документації.

Досконало розглянуті питання, що впливають на формування основних споживних властивостей кераміки, зокрема на їх довговічність та строк служби, комфортність під час експлуатації та гігієнічність, естетичність зовнішнього виду та білість, їх безпечність, пов’язану з контролем виділення свинцю, кадмію, бору, природних радіонуклідів.

Під час розгляду ідентифікаційних ознак та асортименту основних видів кераміки, були задіяні наочні зразки фарфорових, фаянсових та майолікових виробів виробництва України та закордонні, на яких було продемонстровано білість, товщину, просвічуваність, групи декору виробів різного функціонального призначення та виду, їх маркування.

    Наприкінці лекції було визначено якісні та кількісні показники до керамічних товарів, та показники їх безпечності відповідно до чинної нормативної та правової документації.

Лекція супроводжувалась презентацією в РР, оформлена схемами, таблицями, діаграмами, зразками кераміки з видами оздоблення та декору. Лекція досягла своєї мети, був зв'язок зі студентами з обговоренням дотичного матеріалу, що викладався на попередніх лекціях, зокрема з темою «Скляні побутові товари», з іншими дисциплінами спеціальності з «Матеріалознавством та основами технології виробництва», «Теоретичними основами товарознавства», «Технічним регулюванням». Наприкінці лекції було закріплено матеріал коротенькими питаннями.

Перші «ластівки»

На кафедрі експертизи харчових продуктів відбулися захисти бакалаврських дипломних проектів студентами напряму підготовки «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції». Відзначимо, що саме в нашому університеті у 2013 році вперше в Україні було запроваджене навчання за цим напрямом підготовки. І от через чотири роки бакалаври представили на розгляд комісії свої дипломні проекти.

Доробок дипломантів оцінювала екзаменаційна комісія у складі голови, завідувача кафедри Світлани Усатюк, членів – професора Галини Гуменюк, доцентів Ксенії Науменко та Оксани Петруші, секретаря Олега Адаменка.

Бакалаври мали складне технологічне завдання – здійснити та описати аналіз технологічного процесу виробництва харчових продуктів із точки зору забезпечення якості та безпечності готової продукції. Бакалаврами були запропоновані рішення по вдосконаленню систем управління якістю або  безпечністю  харчових продуктів відомих всім виробників: ПАТ «Оболонь», ПАТ «САН ІнБев Україна», ПАТ «Яготинський маслозавод», ТОВ «Перший столичний хлібозавод», ТОВ «Авіс», ТОВ «Світ ласощів», ТОВ «УССП «Київський обласний хлібопекарський комплекс», ТОВ «Напої плюс», ТОВ «Клуб сиру»  та ін.

Дипломні проекти містили професійно обґрунтовані підходи до розроблення або удосконалення систем управління безпечністю на основі принципів НАССР та програм-передумов, впровадження належної виробничої практики GMP у виробництво харчової продукції, розроблення схем управління технологічними процесами та якістю продукції, розроблення систем управління бракованою продукцією, шляхів виявлення невідповідної продукції та коригування режимів технологічних процесів.

Бакалаври показали високий рівень знань і практичної підготовки, тому отримали тільки позитивні оцінки, та за рішенням екзаменаційної комісії їм був присвоєний освітній ступінь «бакалавр» із напряму підготовки «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції». І харчова промисловість поповнилась першими в Україні фахівцями з якості та безпечності харчової продукції.

Вітаємо випускників і бажаємо зберегти свої знання та наполегливість у подальшій діяльності, а також успішного вступу до магістратури!

За крок до захисту

На кафедрі експертизи харчових продуктів відбувся міжкафедральний науковий семінар, у рамках якого асистентом кафедри Анастасією Чорною була представлена дисертаційна робота «Формування споживних властивостей полімерних пакувальних матеріалів для хлібобулочних виробів» (науковий керівник – д.т.н., професор Лариса Арсеньєва).

Запропонована здобувачем тематика, зацікавила фахівців найрізноманітніших профілів. У семінарі взяли участь завідувач кафедри маркетингу, д.е.н., професор Олена  Сологуб і доцент цієї ж кафедри, к.е.н. Світлана Розумей, професор кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів, д.т.н., професор Віра Юрчак, завідувач кафедри машин і апаратів харчових та фармацевтичних виробництв, д.т.н., професор Олександр Гавва.

Робота Анастасії Чорної присвячена створенню екологічно безпечних паковань та інноваційних видів покриттів для хлібобулочних виробів на основі природних і синтетичних полімерів із метою подовження свіжості хлібобулочних виробів й підвищення їх харчової цінності. Дисертанткою розглянуті результати теоретичних та експериментальних досліджень споживних властивостей полімерних пакувальних матеріалів для хлібобулочних виробів і наведена порівняльна характеристика показників якості хлібобулочних виробів під час зберігання у традиційному та розробленому паковані. Результати досліджень впроваджені у навчальний процес кафедри експертизи харчових продуктів нашого університету для навчальної дисципліни «Товарознавство (пакувальні матеріали і тара)».

У цілому дисертаційна робота була сприйнята позитивно і рекомендована до подання у спеціалізовану вчену раду. 

Екскурсія на Яготинський маслозавод

Студенти Навчально-наукового інституту харчових технологій спеціалізації «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції»  разом із асистентом кафедри експертизи харчових продуктів Катериною Золотоверх побували на ПАТ «Яготинський маслозавод» – одному з найбільших національних виробників молочної продукції, що входить до групи компаній «Молочний альянс», яка об’єднує потужні підприємства з виробництва та реалізації основних видів молочної продукції.

Фахівці підприємства надзвичайно гостинно зустріли студентів, директор заводу (до речі, випускник нашого університету) особисто розповів про історію підприємства. Також  майбутні експерти поспілкувалися із начальником відділу контролю якості.

Значну зацікавленість студентів викликало безпосереднє знайомство з технологічним процесом, у ході якого вони дізналися, що сучасне високотехнологічне обладнання закритого циклу від світових виробників, виключає безпосереднє втручання людини у виробничий процес, починаючи від забору сировини і закінчуючи фасуванням готової продукції. Це гарантує безпеку і якість продукту. Студенти були вражені надзвичайно високою потужністю заводу. Виробництво молочних продуктів не припиняється ні вдень, ні вночі, що свідчить про високу репутацію, конкурентоспроможність і популярність продукції на українському ринку. Візитівкою заводу вже багато років вважається вершкове масло ТМ «Яготинське», технолог повідомив, в цеху виготовлення даної продукції планується реконструкція технологічних ліній, найближчим часом продукція почне випускатися в новій упаковці з новим дизайном.

Наприкінці візиту майбутні експерти скористалися можливістю продегустувати продукцію, виробництво якої вони щойно спостерігали, та отримати відповіді від виробничників на усі свої питання.

Студенти і колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячні  дирекції заводу й усім робітникам ПАТ «Яготинський маслозавод» за теплий прийом й можливість наочно закріпити отримані в університеті теоретичні знання.

Знайомство студентів з новинками галузі

На кафедрі експертизи харчових продуктів у рамках наукового семінару відбулася презентація приладу Lactoscan SCC для визначення соматичних клітин у молоці.

Прилад презентував представник фірми «Агросистема ЛТТД» Ярослав Коваль, який не тільки детально пояснив принцип його роботи, але надав можливість студентам групи ХЕ-3-16 взяти участь у проведенні досліджень у межах дисципліни «Методи контролю якості харчової продукції».

Презентація приладу викликала зацікавлення, як студентів, так і викладачів кафедри на чолі із завідувачем кафедри Світланою Усатюк, яка сприяла проведенню семінару.

Студенти власноруч виконали пробопідготовку зразків та активно цікавилися у доповідача відносно складових приладу та принципу його роботи. Були досліджені декілька зразків молока та здійснений аналіз відповідно до результатів, показаних приладом.

Захід дозволив ознайомити як викладачів кафедри, так і студентів із сучасними приладами для проведення експертизи.

Вчимося у професіоналів

Студенти Навчально-наукового інституту харчових технологій спеціалізації «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» разом із асистентом кафедри експертизи харчових продуктів Катериною Золотоверх побували на Київському пивоварному заводі «Carlsberg Ukraine», який є частиною Carlsberg Group, однієї з провідних пивоварних груп у світі з великим портфелем брендів пива та інших напоїв.

Нагадаємо, що потужність виробництва Київського пивоварного заводу складає 473 млн літрів пива в рік.

Заняття було надзвичайно корисним для майбутніх експертів, яких надзвичайно зацікавили сучасні технології й новітнє обладнання, яке застосовують при виробництві пива, та «секрети», які не кожен може знати. Багато уваги приділили управлінню якістю на підприємстві. У рамках виїзного заняття студенти також навчилися правильно дегустувати та оцінювати пиво.

Студенти дійшли висновку, що такі заняття – дуже хороший досвід для їхньої спеціальності. Більшість із них виявила зацікавленість у проходженні виробничої практики саме на «Carlsberg Ukraine», щоб отримати досвід на сучасному підприємстві, що відповідає світовим стандартам, зі всебічним управлінням якістю, використовує лише новітнє обладнання від передових компаній пивоварної промисловості світу та має екологічне виробництво.

Відкрита лекція доцента кафедри

16 листопада відбулась відкрита лекція доцента кафедри експертизи харчових продуктів Наталії Попової з дисципліни «Контроль якості та безпечності продуктів галузі». Тема лекції – «Статистичні методи контролю і регулювання», а саме перша частина даної теми.

На лекції були розглянуті елементарні статистичні методи контролю і регулювання технологічних процесів та якості готової продукції, якими можуть користуватися не лише у виробничому відділі підприємств, але і у відділах планування, маркетингу, матеріально-технічного постачання і логістики. Описані прості і доступні методи контролю якості, що дають можливість зафіксувати стан процесу в певний момент часу, оцінити якість і розробити план поліпшувальних заходів і коригувальних дій. Також лектором були представлені сучасні пакети прикладних програм, якими при цьому можна користуватися для полегшення роботи. Завершилася лекція підсумуванням розглянутого матеріалу. Її було підкріплено прикладами з виробництва та ілюстративним матеріалом.

Лекція прочитана на високому науковому рівні з урахуванням останніх досягнень у сфері контролю і регулювання якості. Доброзичливість, тактовність викладача і теплий зв'язок зі студентами створювали гармонійну, невимушену атмосферу в аудиторії.

Профорієнтація триває...

У навчально-науковому інституті харчових технологій нашого університету продовжується агітаційний марафон по підготовці до вступної кампанії 2017 року.

   12 жовтня 2016 р. доцент кафедри експертизи харчових продуктів Наталія Попова та доценти кафедри процесів і апаратів харчових виробництв Юлія Запорожець і Тарас Мисюра взяли участь у Ярмарку професій та вакансій, що відбувся у КЗ КОР «Васильківський професійний ліцей» м. Васильків Київської області, організованому Васильківським міськрайонним центром зайнятості.

   В заході взяли участь ліцеїсти навчального закладу та учні 8-11 класів м. Васильків та району. Представники нашого університету надали рекламні матеріали про інститути та факультети університету, відповіли на поставлені запитання майбутніх абітурієнтів щодо різноманіття спеціальностей ННІХТ та умов вступу до НУХТу.

По завершенню ярмарки було організовано виставку цікавих робіт вихованців КЗ КОР «Васильківський професійний ліцей».

Захист магістрів ЯСіС

На кафедрі експертизи харчових продуктів вперше відбувся захист магістерських робіт студентів заочної форми навчання зі спеціальності «Якість, стандартизація та сертифікація».

Обґрунтованість, змістовність та актуальність магістерських робіт оцінювала екзаменаційна комісія у складі голови, професора кафедри товарознавства та експертизи продовольчих товарів КНТЕУ Світлани Білинської, завідувача кафедри експертизи харчових продуктів Світлани Усатюк, доцентів Василя Сидора і Наталії Попової.

Магістри презентували свої рекомендації та напрацювання з актуальної теми сьогодення – впровадження системи управління безпечністю харчової продукції на основі принципів НАССР, яка є обов’язковим елементом діяльності харчових підприємств з огляду на інтеграцію України в ЄС.

Екзаменаційна комісія відзначила високий практичний рівень робіт студентів та індивідуальний підхід до вирішення питання безпечності харчової продукції. Це дозволило ухвалити рішення про присвоєння студентам кваліфікації «магістр».

Вітаємо перших магістрів заочної форми навчання зі спеціальності «Якість, стандартизація та сертифікація» і бажаємо їм успішної професійної діяльності.

Випуск товарознавців

24 та 26 лютого 2016 року на кафедрі експертизи харчових продуктів успішно було проведено захист дипломних кваліфікованих робіт за ОКР «магістр» зі спеціальності 8.03051002 «Товарознавство та експертиза в митній справі» (денна форма навчання) та ОКР «бакалавр» 6.030510 «Товарознавство і торговельне підприємництво» (заочна скорочена форма навчання).     Екзаменаційну комісію із захисту магістерськихробітзі спеціальності 8.03051002 «Товарознавство та експертиза в митній справі» очолювала завідувач кафедри міжнародної економіки Київського національного торговельно-економічного університету, д.е.н., професор Мельник Тетяна Миколаївна.

Екзаменаційну комісію із захисту дипломних кваліфікаційних робіт за  напрямом підготовки 6.030510 «Товарознавство і торговельне підприємництво» очолювала Артюх Тетяна Миколаївна, д.т.н. професор кафедри експертизи харчових продуктів.

Члени ЕК відзначили практичну значимість представлених дипломних кваліфікованих робіт та можливість використання запропонованих пропозицій у торговельній та виробничій діяльності. Дані фактори забезпечили високі загальні показники при підведенні підсумків захисту дипломних робіт.

В цілому студенти продемонстрували набуті знання під час навчання, вміння розбиратися не тільки в теоретичних, але і в практичних питаннях. Відзначено взаємозв'язок навчального процесу з вітчизняними підприємствами. Аналіз представлених до захисту дипломних робіт показав, що в більшості досліджень використовувався сучасний теоретичний матеріал, офіційні статистичні дані, практичний матеріал за даними конкретних торгових підприємств, дані мережі Інтернет, сучасні методики аналізу практичного матеріалу, інноваційні технології. Студенти показали вміння орієнтуватися в дипломній роботі, давали вичерпні відповіді на поставлені питання, що стало важливим значенням при оцінці дипломної роботи.

Підсумки роботи секції «Експертиза харчових продуктів»

Підсумки роботи секції «Експертиза харчових продуктів» 81-ої Міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті» 

Відомо що підготовка висококваліфікованих спеціалістів в значній мірі визначається загальним рівнем наукової роботи ВНЗ, а також ступенем залучення студентів до наукових досліджень. 23 квітня 2015 року в НУХТ відбулась 81 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті».

На кафедрі експертизи харчових продуктів працювало 2 секції «Експертиза харчових продуктів» та «Товарознавство». Окрім студентів 1-5 курсів та професорсько-викладацького складу кафедри були присутні представники інших організацій: заступник директора Наукового центру превентивної токсикології харчової та хімічної безпеки МОЗ України, заступник голови Національної комісії Кодекс Аліментаріус, завідуючий Відділом гігієни харчування і токсиколого-гігієнічної експертизи харчових продуктів, кандидат медичних наук Подрушняк А.Є., управляючий відділу непродовольчих товарів гіпермаркету АШАН Олександр Пасічник, представники Львівського інституту економіки і туризму, Харківського державного університету харчування та торгівлі, Київського національного торговельно-економічного університету.

В роботі секцій було передбачено представлення та захист результатів конкурсу студентських наукових робіт за напрямами: «Експертиза харчових продуктів» та «Товарознавство». Результати цього конкурсу висвітлено нижче.

На секції «Експертиза харчових продуктів» заслухано 10 доповідей, які було присвячено найактуальнішим питанням сьогодення: оцінці якості та безпечності продуктів харчування, перспективам застосування сучасних інструментальних методів в експертизі харчових продуктів, інноваційним підходам до формування якості та безпеки харчової продукції. Окрім цього на засіданні секції було представлено 16 постерних доповідей.

На секції «Товарознавство» заслухано 8 та представлено 10 постерних доповідей, в яких розглядались важливі питання щодо: підвищення споживних властивостей непродовольчих товарів та корисності харчових продуктів; розширення асортименту ювелірних виробів з урахуванням історичних традицій у одному з найстародавніших видів мистецтва; удосконалення пакувальних матеріалів з метою підвищення їх безпечності; використання їстівних пакувальних матеріалів з метою подовження термінів зберігання харчових продуктів та ін. Кращими було визначено роботи: Анастасії П’явки (гр. ХТ-IV-3), Каржевської Олександри (гр.ТТП –ІІ-6), Кругліковського Олександра (гр. ТТП-ІІ-6) – керівники: доц. Аннєнкова Н.Б., ас. Чорна А.І., проф. Артюх Т.М. Їх роботи відрізнялись глибиною і цінністю наукових досліджень, науковою новизною та нестандартними підходами до вирішення проблем підвищення споживних властивостей дитячих шампунів, виготовлення їстивних плівкових пакувальних матеріалів, удосконалення пакувальних матеріалів для рибних, м’ясних, молочних консервів.

У номінаціях визнані кращими наступні учасники:

Атмосфера наукової студентської конференції вселяла відчуття оптимізму – її учасникам небайдуже те, що відбувається за межами їх спеціальності й те, що вони за допомогою своїх знань зможуть зробити для загального блага. Слід відмітити високий рівень підготовки студентів та актуальність розглянутих доповідей. Ця конференція підтвердила, що наука ґрунтується на єдиних законах, єдиних поняттях, і в цьому основа її інтернаціональності.

Дивовижний світ

Студенти 1-го курсу факультету технології оздоровчих продуктів і харчової експертизи, які навчаються за напрямом підготовки «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» разом із доцентом кафедри експертизи харчових продуктів Наталією Поповою відвідали ІП «Coca-Cola Беверіджиз Україна».

Основне завдання, яке ставлять перед собою викладачі нашого університету, – забезпечення найвищої якості освіти, тож у навчальному процесі використовуються найрізноманітніші підходи та нетрадиційні методи.

Першокурсники ще тільки починають опановувати ази свого майбутнього фаху, а викладачі вже знайомлять їх із виробництвом, щоб при вивченні теорії, вони мали уявлення, як і де застосовуватимуть набуті знання. Для майбутніх фахівців із технологічної експертизи та безпеки харчової продукції це особливо актуально. Тож не дивно, що викладач обрала для першого знайомства одне з найкрупніших виробництв країни. Побачене й почуте від працівників підприємства, стане в нагоді студентам вже зовсім скоро при вивченні загальних технологій харчових виробництв, а у подальшому ще не раз знадобиться й на інших дисциплінах.

Нові перспективи

На кафедрі експертизи харчових продуктів відбулась зустріч викладачів із директором Центральної контрольно-виробничої лабораторії Валентиною Чеплик. Предметом обговорення були питання, пов’язані із налагодженням співпраці між установами з розширення науково-методичних баз, створення умов для проведення практичної підготовки студентів університету, проведення спільних науково-практичних конференцій та семінарів.

Під час зустрічі обговорені актуальні на сьогодні питання щодо оцінювання якості харчових продуктів, умов та правил проведення експертиз, нових методів досліджень, які при цьому використовуються. Особлива увага приділена створенню умов із розширення можливостей навчальних лабораторій кафедри експертизи харчових продуктів.

За результатами зустрічі із Валентиною Чеплик досягнута домовленість щодо надання консультацій викладачам кафедри у питаннях нормативного забезпечення щодо контролю якості харчових продуктів та залучення студентів факультету технології оздоровчих продуктів та харчової експертизи до участі у незалежних дегустаційних експертизах, організованих Центральною контрольно-виробничою лабораторією. Отже, студенти, що навчаються на кафедрі експертизи харчових продуктів, матимуть можливість застосувати знання і навички, отримані при вивченні профільних дисциплін, на практиці.

Досвід найкращих викладачів

На кафедрі експертизи харчових продуктів відбулося відкрите лекційне заняття доцента кафедри Світлани Усатюк. Тема лекції – «Основні етапи і порядок проведення експертизи харчових продуктів».

На лекційному занятті обговорені питання проведення експертизи продуктів харчування. Акцентовано увагу студентів на методологічні та практичні основи проведення експертизи – особливості перевірки супровідної документації, зовнішнього огляду партії продукції, відбору проб і власне лабораторних досліджень для вирішення завдання експертної оцінки.

Для наочного розуміння студентами матеріалу викладачем приведено приклади експертної оцінки зовнішнього вигляду партії різних харчових продуктів для виявлення їхніх дефектів, свіжості та визначення їх придатності для споживання.

Про формування ціни

На кафедрі експертизи харчових продуктів в черговий раз відбулись зйомки відеосюжету для відомого українського телеканалу.

Знімальна група ТРК «Україна» поспілкувалась з доцентом кафедри, кандидатом технічних наук Василем Сидором щодо співвідношення «ціна-якість» харчових продуктів, які на сьогодні дуже цікавлять споживачів.

Наш фахівець розповів як впливає якість й інші фактори на формування собівартості та ціни продуктів. Особливо він акцентував увагу на тому, чи варто переплачувати кошти при купівлі продуктів щоденного раціону.

Детальніше дивіться у ранковому випуску телепередачі «Ранок з Україною» вже 6 квітня.

Інноваційні методи аналізу харчових продуктів

На кафедрі експертизи харчових продуктів відбувся науковий семінар «Аналіз кольору та структури харчових продуктів за допомогою інструментальних методів сенсорного аналізу» в рамках науково-дослідної роботи кафедри «Проведення ідентифікації та виявлення фальсифікації харчових продуктів із використанням сенсорних аналізаторів», який підготували доцент кафедри Оксана Петруша сумісно зі студентами Євгенією Романікою та Олею Дащинською.

Доповідь була присвячена питанням розробки методик аналізу харчової продукції із використанням комп’ютерної колориметрії, оцінці колірних характеристик продукту в системах RGB, оцінці структури пористості хлібобулочної продукції.

Викладачів та аспірантів кафедри зацікавили практичні аспекти використання системи «електронного ока» в індивідуальних наукових дослідженнях, можливості застосування методу для ідентифікації барвників в безалкогольних напоях, лікеро-горілчаних виробах та інших харчових продуктах. Були окреслені подальші напрями досліджень якості та безпечності харчових продуктів з використанням комп’ютерної колориметрії.

Оздоровче та якісне харчування - здорове покоління

В рамках XIX Міжнародного Форуму товарів і послуг для дітей «BABY EXPO» (м. Київ, Міжнародний виставковий центр) проведено третю галузеву спеціалізовану науково-практичну конференцію «Дитяче харчування: доступність, безпечність і конкурентоспроможність» за участю відповідальних представників міністерства аграрної політики і продовольства України, заінтересованих центральних органів виконавчої влади, провідних підприємств галузі, науково-дослідних установ і вищих навчальних закладів з залученням засобів масової інформації.

Було обговорено питання стану дитячого харчування в Україні, проблеми підприємств-виробників, питання інвестування виробництв, підвищення якості та безпечності продукції.

В конференції взяла участь докторант кафедри, доцент Нєміріч Олександра Володимирівна з доповіддю «Збагачення харчових продуктів для дитячого призначення фруктовими і овочевими порошками», де висвітлила питання розробки технологій харчових продуктів підвищеної харчової цінності, дієтичного призначення для дітей віком від 10 до 18 років. Викладена інформація викликала інтерес і схвалення у присутніх на конференції.

Майстерність викладання

25 лютого відбулась відкрита лекція доцента кафедри експертизи товарів Аннєнкової Надії Борисівни з дисципліни Основи товарознавства продовольчих товарів та косметичних засобів на тему: «Товарознавча характеристика крупи і хлібобулочних виробів».

На лекції були розглянуті питання, присвячені аналізу останніх тенденцій розвитку вітчизняного ринку крупи і хлібобулочних виробів. Розкрито значення вживання круп та хлібобулочних виробів у харчуванні людини, проаналізовано їх сучасний асортимент та надана класифікація.

Також лектором було освячено інформацію стосовно використання сучасних добавок, таких що сприяють підвищенню якості хлібобулочних виробів та їх впливу на засвоюваність організмом людини.

В питанні зберігання та транспортування крупи і хлібобулочних виробів були розглянуті сучасні види пакування, визначено їх вплив на збереження якості готової продукції та подовження терміну зберігання.

Лекцію проведено на високому науковому рівні з урахуванням останніх досягнень у сфері товарознавства харчових продуктів. Доброзичливість викладача, теплий зв'язок з аудиторією, педагогічний такт створювали сприятливий, невимушений стан в аудиторії.

Міжнародний досвід

Днями викладачі кафедри експертизи харчових продуктів Вікторія Іванова та Наталія Рябченко прийняли участь у семінарі на тему «Харчові лабораторії: управління, сертифікація та практика», що пройшов в Інституті харчових технологій дослідницького центру «Мармара» (м. Гебзе, Туреччина). Організаторами заходу виступили Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО), Міністерство науки, промисловості та технологій Туреччини та Турецьке агентство зі співробітництва та координації (ТІКА).

Метою вищезазначеного семінару був обмін практичними знанням та розвиток управлінських здібностей з контролю якості, сертифікації та лабораторних досліджень.

Учасники стажування мали можливість підвищити рівень професійної підготовки, поглибити знання щодо методів контролю якості харчових продуктів, сертифікації та лабораторних досліджень і отримати сертифікат.

Хемометрія в експертизі

Днями на кафедрі експертизи харчових продуктів відбувся науковий семінар «Хемометричні та статистичні методи в експертизі харчових продуктів» (доповідач – к.х.н., доцент Ярослава Пушкарьова).

Під час семінару були висвітлені та обговорені наступні питання: місце хемометрії в аналітичній хімії; структура алгоритмів штучних нейронних мереж та їх можливості у розв’язанні задач ідентифікації та кластеризації у якісному хімічному аналізі. Представлені результати свідчать про те, що алгоритми штучних нейронних мереж є ефективними процедурами класифікації багатопараметричних масивів експериментальних даних, що отримані за допомогою інструментальних методів аналізу (наприклад, ідентифікації географічного походження зразків вод та харчової сировини за вмістом металів), та стійкими до наявності у даних похибок та пропусків. Доповідач представила рекомендації щодо вибору архітектури та параметрів реалізації алгоритмів штучних нейронних мереж, що забезпечують високу надійність та робастність розв’язання задач ідентифікації та кластеризації у якісному хімічному аналізі.

На семінар завітали викладач хімічного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Микола Іщенко, а також  викладачі кафедри загальної і неорганічної хімії нашого університету.

Підсумки роботи секції «Товарознавство і експертиза» в рамках Міжнародної наукової конференції «Нові ідеї в харчовій науці – нові продукти харчовій промисловості», присвяченої 130-ти річчю НУХТ

14 жовтня 2014 р. на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулась робота секції «Товарознавство і експертиза» в рамках Міжнародної наукової конференції «Нові ідеї в харчовій науці – нові продукти харчовій промисловості», присвяченої 130-ти річчю НУХТ.

    Секцію було відкрито привітальним словом головуючого - деканом факультету технології оздоровчих продуктів і харчової експертизи д.т.н., професором Арсеньєвою Л.Ю.

    На секції «Товарознавство і експертиза» було зареєстровано 57 учасників та представлено 12 доповідей. Серед учасників секції були викладачі кафедри ЕХП, аспіранти й студенти. Гостями секції були начальник департаменту товарознавчої експертизи промислових товарів Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міністерства фіскальної політики Титаренко С. О. та представники Київського національного торговельно-економічного університету і Львівської комерційної академії.

    Особлива увага доповідачами приділялась питанням товарознавчої експертизи, якості та безпечності продуктів харчування, новітнім технологіям в харчовій промисловості, інноваційним напрямам у використанні нетрадиційної сировини, перспективним методам дослідження споживчих властивостей харчових продуктів.

    Програма секції «Товарознавство і експертиза» відрізнялась широтою і змістовною різноманітністю, а також високою актуальністю представлених доповідей. Робота секцій проходила насичено і динамічно, відчувався непідробний інтерес до розробок учасників.

    По закінченню роботи секцій головуючим були підведені підсумки та визначені актуальні напрями подальших досліджень.

    Робота секції «Товарознавство і експертиза» в рамках Міжнародної наукової конференції «Нові ідеї в харчовій науці – нові продукти харчовій промисловості» (з нагоди 130-ти річчя НУХТ) пройшла на високому науково-методичному, змістовному і організаційному рівні, за що учасники виразили глибоку подяку організаторам.

Пріоритет – якість підготовки

8 жовтня 2014 року на кафедрі експертизи харчових продуктів відбувся науково-методичний міжкафедральний семінар «Вдосконалення форм взаємозв’язку університетської освіти з практичною підготовкою товарознавців».

Семінар був проведений спільно з фахівцями кафедри маркетингу як відповідь на виклики, що стоять перед сучасною системою української освіти.         З доповідями виступили та у обговоренні питань практичної підготовки фахівців з товарознавства взяли участь: професор кафедри експертизи харчових продуктів, д.т.н. Тетяна Артюх, завідувач кафедри маркетингу, професор, д.е.н. Олена Сологуб, доценти кафедри експертизи харчових продуктів, к.т.н. Оксана Шульга, Наталія Рябченко, старший викладач кафедри маркетингу Світлана Розумій та інші викладачі.

Як підсумок роботи семінару розроблено перспективний план дій та визначені форми взаємозв‘язку університетської освіти з практичною підготовкою товарознавців, які полягають у такому: удосконалення структури та змісту наскрізної програми практики товарознавців, яка включає вступ до фаху, навчальну, виробничу та переддипломні практики; виконання кваліфікаційних дипломів бакалаврів і магістрів під замовлення підприємств та організацій з фаху; як результат виробничої практики - підготовка і обговорення господарських ситуацій (кейсів), із запрошенням на захист керівників відповідних організацій та підприємств; проведення конференцій, круглих столів тощо з залученням фахівців-практиків; залучення до навчального процесу керівників-практиків на систематичній основі; укладання договорів та співробітництво з професійними підприємствами та організаціями з фаху; виконання бізнес-проектів, дослідницьких проектів (за кошти бізнесу і грантів); проведення спільних семінарів-тренінгів; підготовка спільних наукових статей і монографій за участю представників освіти, науки і практики; участь у проведення днів кар‘єри; виконання індивідуальних проектів по навчальних дисциплінах на відпрацювання практичних навичок; обов‘язкове використання в підготовці наукових праць і кваліфікаційних робіт первинної маркетингової інформації, що передбачає обов‘язкове дослідження практики; захист магістерських робіт на підприємствах галузі.

Збори трудового колективу

       11 вересня відбулися збори трудового колективу факультету технології оздоровчих продуктів і харчової експертизи, на яких були присутні співробітники кафедр факультету: експертизи харчових продуктів, технології оздоровчих продуктів, фізичної та колоїдної хімії, аналітичної хімії.

      У вступному слові декан факультету Лариса Арсеньєва підвела підсумки роботи факультету за минулий навчальний рік, зокрема за результатами наукових та методичних здобутків кафедр. Під час доповіді була відзначена активна участь кафедр в організації міжнародних конференцій «Якість і безпека харчових продуктів», «Оздоровчі харчові продукти та дієтичні добавки: технології, якість та безпека», проведенні низки наукових семінарів, налагодженні співпраці із закордонними установами, зокрема Воронізьким державним університетом інженерних технологій, Італійським центром сенсорного аналізу, Інститутом фізичної хімії Болгарії, Університетом харчових технологій у м. Пловдиві (Болгарія). Багато уваги було приділено аналізу контингенту студентів та перспективам його збільшення.

      Декан Лариса Арсеньєва також ознайомила колектив факультету з ключовими положеннями нового Закону України «Про вищу освіту».

      І на останок були визначені основні завдання покращення освітньої, наукової і науково-методичної діяльності факультету на 2014-2015 навчальний рік.

    Підсумки вступної кампанії 2014 року підвела Оксана Вашека. Були відзначені особливості цьогорічного вступу порівняно з минулим роком та запропоновані заходи щодо покращення профорієнтаційної роботи кафедр факультету.

     Зі звітом з виховної роботи за минулий та планом на наступний навчальний рік виступила відповідальна за роботу зі студентами факультету Ксенія Науменко.

  В обговоренні поточних питань покращення діяльності факультету на 2014-2015 рік взяли участь завідувач кафедри технології оздоровчих продуктів Галина Сімахіна, завідувач кафедри аналітичної хімії Єлизавета Костенко, доцент кафедри фізичної та колоїдної хімії Олена Подобій, доцент кафедри експертизи харчових продуктів Надія Аннєнкова.

      Продовжуючи добрі традиції, що склались на факультеті, трудовий колектив факультету у особі найбільш досвідченого керівника Галини Сімахіної привітав із початком навчального року декана, кваліфікованого працівника та просто прекрасну жінку Ларису Арсеньєву.

Експертиза м'яса

Асистент кафедри експертизи харчових продуктів Олег Адаменко провів відкрите лабораторне заняття «Ідентифікація та оцінка якості м'яса та м'ясних продуктів» для студентів 5 курсу, на якому були присутні викладачі кафедри. 

Олег Адаменко ознайомив студентів з методами визначення видової приналежності м'яса та його свіжості. Під час лабораторного заняття досліджено три зразки м'яса свинини, яловичини та курятини, які були придбані на Деміївському ринку м. Києва: проведено сенсорну оцінку зразків, встановлено їх свіжість за реакцією Луб'янецького, за колориметричним індикаторним методом та визначенням вмісту сірководню і глікогену.

За результатами оцінки встановлено, що зразок свинини відповідав вимогам нормативної документації, а зразки курятини та яловичини відносились до категорії м'яса сумнівної свіжості. 

Лабораторне заняття супроводжувалось застосуванням мультимедійної техніки. Наприкінці заняття викладач відповів на питання студентів.