Архів новин за 2022-2023 н.р.
Зміст для швидкого вибору новин:
Викладачі кафедри експертизи харчових продуктів ННІХТ НУХТ підвищують рівень своєї кваліфікації
На кафедрі експертизи вже стало традицією проводити наукові семінари зі Світланою Березовою в кінці навчального року.
На щастя складні часи сьогодення не завадили 26 червня 2023 року провести науково-практичний семінар на актуальну тему «Останні зміни законодавства щодо безпечності харчових продуктів». Матеріали даної теми висвітлювалися тренером-консультантом ТОВ «ІСО БІЗНЕС-СТУДІЯ», висококваліфікованим фахівець із ISO 22000, FSSC 22000, HACCP, ISO 9001; аудитор систем менеджменту якості та безпечності харчових продуктів міжнародних органів сертифікації DQS GmbH, TGS International Certification, TÜV International Certification Світланою Березовою.
На даному заході були розглянуті основні зміни законодавства щодо безпечності харчових продуктів, зокрема нововведені накази МОЗ, Мінгарполітики, закони даної сфери. Пані Світлана також звернула увагу на актуальні зміни та доповнення вже в існуючих законах, зокрема мова велась безпосередньо про ЗУ «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів», ЗУ «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», ЗУ «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».
Хочеться відмітити важливість та актуальність таких зустрічей та обміну інформацією, які дозволяють викладачам кафедри своєчасно реагувати на зміни та враховувати це при викладанні дисциплін студентам. Адже рівень викладання та якість матеріалів, що надаються здобувачам мають безпосередній вплив на формування їх компентностей й програмних результатів навчання.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячний Світлані Березовій за висвітлення актуальних змін в національному законодавстві щодо харчової безпеки та постійну участь у заходах кафедри, а також в навчальному процесі.
Опублікований: 29-06-2023
Актуальна зустріч майбутніх експертів-технологів із нагоди Всесвітнього дня донора крові
14 червня здобувачі групи ХЕ-1-10, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» разом із наставницею, асистентом кафедри експертизи харчових продуктів – Катериною Золотоверх, провели зустріч присвячену Всесвітньому дню донора крові, який відзначають щороку 14 червня. В реаліях сьогоднішньої війни, потреба в крові надзвичайно велика, тому що потрібно зберегти життя кожному бійцю, а також і цивільним.
Тому дана тема є актуальною і важливо, щоб поглибити своє розуміння про значення донорства крові та вшанувати внесок донорів, які щодня рятують людські життя.
Наставниця зі здобувачами обговорили рекомендації щодо відновлювального режиму харчування та варіанти страв після донації крові. Звернули увагу на вживання залізовмісних продуктів, щоб посилити відтворення запасів еритроцитів, гемоглобіну та феритину. Катерина Золотоверх підкреслила важливість особливостей поєднання залізовмісної їжі з продуктами та напоями, які погіршують всмоктування заліза в кишківнику. Розібрали які види заліза існують, наскільки воно засвоюється з тваринних та рослинних продуктів, а також які саме продукти до кожного з них відносяться.
Ініціатива проведення такої зустрічі здобувачами була сприйнята позитивно. Тому для підвищення їх знань в питаннях збалансованого харчування, вирішили продовжувати подібні зустрічі на дану тематику.
Також, цього дня, здобувачі разом з наставницею здійснили повноцінний віртуальний тур на виробництво молочної галузі «Данон Україна». Віртуальний екскурсійний тур насичений освітніми елементами, які будуть дуже корисні здобувачам освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції». Після екскурсії, більш детально обговорили технологічні процеси, контроль якості сировини та готової продукції, необхідність здійснення мікробіологічного контролю кожної партії продукції, що випускається.
Здобувачі освіти висловили подяку та підтвердили, що онлайн-формат ознайомлення з технологічними процесами стане в нагоді в подальшому навчанні.
Опублікований: 14-06-2023
Важлива гостьова лекція від заступника голови ДСУ з лікарських засобів та контролю за наркотиками для майбутніх технологів-експертів
13 червня 2023 року на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулася гостьова лекція від заступника голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, доктора медичних наук – Володимира Васильовича Короленка. Тема лекції: «Громадське здоров’я в Україні». Зустріч відбувалася в режимі онлайн-конференції.
Лекція була організована для здобувачі групи ХЕ-1-10 освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» куратором академічної групи – Золотоверх Катериною.
До участі у зустрічі були запрошені також здобувачі 3-го курсу, викладачі кафедри експертизи харчових продуктів
Головна мета такого заходу: ознайомитися зі станом громадського здоров`я в Україні, посилити знання у заходах, спрямованих на збереження та зміцнення здоров’я здобувачів та населення загалом. Тому що, здоров’я – це перша і найважливіша потреба людини. Тому важливо приділяти увагу його зміцненню, попередженню захворювань, збільшенню тривалості активного та працездатного віку, заохоченню до здорового способу життя.
Тема лекції надзвичайно актуальна, складна і комплексна. Мова йшла про систему охорони здоров’я, еволюцію сучасного громадського здоров’я, цілі та завдання сталого розвитку щодо здоров’я, оперативні функції громадського здоров’я, серед яких важливою умовою є забезпечення населення якісними та безпечними харчовими продуктами.
Спікер розповів про Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, яка передбачає, що Сторони розвивають співпрацю в галузі охорони громадського здоров'я для підвищення рівня його безпеки і захисту здоров'я людини як передумови сталого розвитку й економічного зростання. Угодою передбачена низка заходів, затверджені Кабінетом Міністрів плани для виконання цієї Угоди. Володимир Васильович, зазначив, що на виконання цих планів створено державну установу – Центр громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я. Завдяки чому і будується система громадського здоров’я як цілісна система.
Лектор наголосив про важливість балансу між політиками протекціонізму та фрітрейдерства (політики вільної торгівлі), щоб забезпечити населення стратегічними продуктами. Також докладно зупинився на негативних наслідках війни, які наносять непоправну шкоду нашій країні та населенню. Пояснив термін «дипломатія глобального здоров’я», що має охопити на меті багаторівневі та багатосторонні процеси переговорів, які формують і керують глобальним політичним середовищем для охорони здоров’я. Також лектор розповів про сім вимірів дипломатії глобальної охорони здоров’я та висвітлив інформацію про стратегічний ракурс: європейська інтеграція і розвиток сфери здоров’я.
Після основної частини лекції, Володимир Короленко відповів на запитання аудиторії. Обговорили аспекти здорового харчуватися, як правильно та збалансовано харчуватися самим та вчити здобувачів. Також вплив економічного, наукового аспекту на це питання, важливість індивідуалізованого харчування та доступність його з точки зору фінансового забезпечення.
Також підняли питання моніторингу стану здоров’я населення, обговорили проблеми психічного здоров’я в Україні, наслідки реорганізації санітарно-епідеміологічні служби, проблематику контролю за біологічно-активними добавками. Також спікер приділив увагу епідеміологічним наслідкам від підриву Каховської ГЕС.
Здобувачі та викладачі кафедри щиро вдячні лектору за те, що він знайшов час і поділився знаннями та багаторічним досвідом. Присутні на лекції висловили сподівання і надалі проводити такі цікаві та змістовні зустрічі.
Опублікований: 13-06-2023
Досягнення магістрантки ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції»
Здобувачка групи ХЕ-1-11М Марія Дричик під керівництвом професорки кафедри експертизи харчових продуктів, академіка УАН Оксани Шульги посіла ІІ місце на Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» проведеного Кременчуцьким національним університетом імені Михайла Остроградського. Вельми вдячні організаторам конкурсу, що вони в такий складний час наважилися і на високому рівні провели цей захід. Наш університет презентувала Марія Дричик з роботою на тему: «Система простежуваності як стратегія забезпечення споживачів якісними та безпечними макаронними виробами». Співкерівником даної роботи виступила науковець Інмей Лінь, викладач Харбінського технологічного інституту Вейхай (Китай). Міжнародне співробітництво дозволяє суттєво поліпшити якість наукових досліджень, адже різні погляди, традиції та нормативно-правова база, дозволяє обирати найкраще для раціоналізації технічних рішень.
Опублікований: 09-06-2023
Впровадження позитивного досвіду сучасної викладацької діяльності у роботу кафедри експертизи харчових продуктів
На кафедрі експертизи харчових продуктів відбулися методичні семінари доцентів Оксани Петруші та Пащенка Богдана.
Семінар Оксани Петруші був присвячений організації освітнього процесу у союзній нам Польщі і мав назву «Організація навчального процесу здобувачів вищої освіти у ЗВО Польщі». У ньому Оксана Олександрівна висвітлила аспекти освітнього процесу здобувачів на прикладі Жешувського Університету, а саме від вступу до захисту комплексного дипломного заходу, що включає безпосередньо захист дипломної роботи та дипломний іспит, які проходять одночасно. Однією із особливостей навчання є розширена сесія для перездачі та можливість закрити дисципліну у наступному семестрі чи курсі за рішенням керівництва структурного підрозділу. Приймаючи участь у лабораторних заняттях Оксана Петруша поділась підходами у організації даних видів занять на технологічній кафедрі.
Наступним поділився власним досвідом використання цифрових засобів та методів при викладанні Пащенко Богдан. Під час свого семінару на тему «Цифрові методи у навчальному процесі» він розповів про новітні онлайн сервіси та програмні засоби для навчання та взаємодії зі здобувачами, які доцільно використовувати під час своєї роботи викладацькому колективу кафедри. Серед них були згадані зокрема Google Jamboard, Zoom Whiteboards, сервіси Canva, diagrams.net, Coggle, Kahoot, програмні засоби MS Visio, EdrawMax, drawio. Також Пащенко Богдан наголосив на важливості використання усіх доступних засобів зв’язку для ефективної та належної комунікації із здобувачами зокрема через Viber, Telegram, Instagram тощо. Це дозволить не тільки покращити опанування здобувачами вивченого матеріалу, завдань, тощо, а й дозволить спростити роботу викладача при їх підготовці.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів був зацікавлений представленою інформацією, належним чином оцінив доповіді та прийняв рішення впроваджувати позитивний досвід своїх колег у подальшій викладацькій діяльності.
Опублікований: 08-06-2023
Обговорення результатів плідної праці магістрантів 1 курсу ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції»
29 травня 2023 року на кафедрі експертизи харчових продуктів відбувся науковий семінар в рамках дисципліни «Науково-дослідницього практикум» під керівництвом професорки кафедри експертизи харчових продуктів Оксани Шульги. Здобувачі освітнього ступеня «магістр» презентували результати своєї науково-дослідної роботи.
Напрями досліджень обиралися в рамках підготовки майбутньої кваліфікаційної магістерської роботи. Зокрема, результати проведених досліджень висвітлювалися в рамках таких тем: «Яблучний порошок - сировина для якісних макаронних виробів», «Сидр яблучний “CIBER APPLE” з додаванням меду різнотрав’я», «Дослідження впливу ароматизатора лісові ягоди на формування показників якості безалкогольного пива», «Дослідження користі шоколадного морозива з підвищеним вмістом протеїну для людей з підвищеною активністю у порівнянні зі звичайним пломбіром», «Розроблення рецептури соусу делікатесного «Кисло-солодкий з куркою»», «Дослідження органолептичних та фізико-хімічних показників маргарину зі жмихом шпинату», «Тонізуючий безалкогольний сильногазований пастеризований напій з ароматизатором «Буратіно» з додаванням цукрозамінника - екстракту стевії», «Екструзійні гречані пластівці», «Безалкогольний напій «Живчик Яблуко» з додаванням екстракту шипшини».
Кожний доповідач продемонстрував свої досягнення та ділився відкриттями. Після кожної презентації відбувалися жваві обговорення та взаємодії між доповідачами і викладачами. Учасники обмінювалися думками, задавали запитання та надавали рекомендації, щоб сприяти подальшому розвитку представлених наукових робіт.
Викладачі кафедри відзначили, що подібні заходи є ефективними під час підготовки кваліфікаційних робіт, а наведені дослідження матимуть розвиток у майбутньому і можливо впровадження у виробничий процес.
Опублікований: 02-06-2023
Міжнародне співробітництво кафедри експертизи харчових продуктів
Наприкінці травня професорка кафедри експертизи харчових продуктів, академік УАН Оксана Шульга відвідала Китайську міжнародну конференцію з обміну талантами (відділ у Ляочен) і Міжнародний лекційний зал Qilu, які відбулися в місті Ляочен, провінція Шаньдун, Китай. На заході були присутні представники Інституту технічної теплофізики НАН України, Національної академії аграрних наук України, Національного центру інженерних досліджень розвитку та використання міських водних ресурсів (Північний регіон), Хебейського сільськогосподарського університету (Китай), Лундського університету у Швеції (Франція), Ізраїльського центру Шанхайського університету Цзяо Тонг, Інституту рослинництва Китайської академії сільськогосподарських наук. Захід проходив за підтримки Китайського уряду. Захід був налаштований на вирішення труднощів розвитку сучасної сільськогосподарської промисловості Ляочена, забезпечення технічної підтримки, сприянню взаємно вигідних та виграшу для обох сторін, активно організувати відповідні підприємства для точних переговорів на основі професійних сфер запрошених іноземних експертів та організацію технічних переговорів експертів для підписання протоколів про наміри співпраці з відповідними підприємствами. Для цього керівники підприємств представляли свої компанії та повідомляли про свої потреби. Іноземні експерти надавали відгуки на основі потреб підприємства. За результатами зустрічі було підписано два протоколи про наміри співпраці. Програмою заходу було також передбачено відвідування Національного сільськогосподарського наукового і технологічного парку округу Shen і високоефективного екологічного сільського господарства округу Shen. Це необхідний цікавий та необхідний досвід знайомства як з культурою, так і промисловістю східної країни. Національному університету харчових технологій є що запропонувати переробній промисловості Китаю, тому співробітництво між нашими країнами необхідно лише поглиблювати та розширювати.
Опублікований: 01-06-2023
Інтеграція англійської мови у освітній процес
Для здобувачів міждисциплінарної освітньо-наукової програми «LEAN-виробництво харчової продукції» проведено заняття на теми «Інструменти управління Six Sigma» із інтеграцією аглійської мови в межах дисципліни «Основи методології LEAN Six Sigma» доцентом кафедри експертизи харчових продуктів Оксаною Петрушою. Одне питання лекції презентувалось іноземною мовою із супроводом українським перекладом на слайдах та висвітленням цього питання державною мовою на платформі дистанційного навчання НУХТ.
Здобувачі попередньо відчували внутрішнє побоювання щодо сприйняття матеріалу, однак в основній частині використаний словник був доступний та зрозумілий.
Опублікований: 23-05-2023
Наука без кордонів
21 квітня 2023 року на кафедрі експертизи харчових продуктів НУХТ відбувся науковий семінар на тему «The German Science System: postdoc and funding». Доповідач к.х.н., доцент кафедри ЕХП Ася Калініченко, яка зараз проходить наукове стажування в тюнінбергському університеті на хімічному факультеті за напрямом харчова хімія. На семінарі також були присутні професорсько-викладацький склад кафедри харчових технологій Полтавського державного аграрного університету.
Під час зустрічі пані Ася докладно розповіла про особливості організації науково-дослідної роботи в Німеччині та можливості, які існують для українських вчених, що прагнуть отримати закордонний досвід наукової співпраці. Презентовані матеріали містили інформацію, що стосується можливих варіантів фінансування наукової роботи в рамках участі у грантах, а також детальний алгоритм успішного отримання грантів починаючи від налагодження контактів із зарубіжними колегами до затвердження програми досліджень. Окрема увага була приділена критеріям, що висуваються до претендентів на гранти та відзначені найбільш популярні фонди фінансування грантових досліджень.
Отже, участь у міжнародних грантах дозволить вітчизняним вченим ефективно підвищити свою кваліфікацію та вдосконалити професіоналізм й налагодити довготривалі зв’язки з однодумцями закордоном.
Учасники семінару висловлюють щиру подяку Асі Калініченко за висвітлення свого досвіду отримання грантів та організації міжнародного наукового співробітництва.
Опублікований: 22-04-2023
Перші кроки на шляху до англомовного викладання
Активний євроінтеграційний напрямок України, а також приклад нашого Президента та інших представників влади показує, що необхідно англійську мову вводити і у викладання навчальних дисциплін. Саме тому професорка кафедри експертизи харчових продуктів, академік УАН Оксана Шульга лекцію на тему «Гігієнічні товари» з обов’язкової навчальної дисципліни «Товарознавство» для освітньо-професійної програми «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» провела англійською мовою. Здобувачі вищої освіти позитивно сприйняли дану ініціативу, адже це яскравий приклад, що навчаються не тільки вони і що навчатися необхідно все життя, а і викладачі також постійно повинні розвиватися та піднімати на більш високий рівень викладання. Схвальне сприйняття англомовної лекції дає можливість для збільшення їх кількості в межах даної дисципліни, а також з поступовим переходом на англомовний курс. Може на сьогодні це мрії про групи іноземних здобувачів в межах різних освітньо-професійних програм, проте «дорогу долає, той який іде», саме тому необхідно більш активно розширювати перелік дисциплін, які альтернативно викладаються англійською мовою.
Опублікований: 17-04-2023
89-та конференція НУХТ: ректор відзначив молодих науковців кафедри експертизи харчових продуктів
3-7 квітня в нашому університеті вирувало традиційне наукове свято – Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті». У 2023 році вона зібрала цвіт молодих наукових талантів з усіх куточків України та зарубіжжя вже у 89-й раз. Так, НУХТівська конференція має давні, славні традиції, і ми пишаємося, що жодні виклики сьогодення не стають на заваді творчим пошукам наших здобувачів освіти й молодих науковців, їх дослідження тривають і прагнення поділитися результатами зі широким загалом не згасає.
Учасники наукового свята не тільки представляли свої здобутки й жваво обговорювали виступи колег, але й активно обирали кращих з-поміж кращих.
Підсумовуючи результати роботи конференції та наукову діяльність нашої відповідальної творчої молоді, ректор Олександр Шевченко підписав наказ про нагородження студентів, аспірантів і молодих вчених нашого університету дипломами I-III ступенів https://nuft.edu.ua/.../14/nakaz1compressed-14-04-2023.pdf.
Цінуємо нашу молодь, яка нині продовжує робити відкриття, творити нове, представляє наш навчальний заклад світові, і, в очікуванні Перемоги, готується відбудовувати Україну. Дякуємо наставникам і науковим керівникам за підтримку та мотивацію молоді до творчої наукової роботи. Глибоко вдячні за подвиг та героїчні зусилля наших захисників і захисниць, що дають нам можливість продовжувати навчання та дослідження.
До нових звершень!
Список нагороджених здобувачів кафедри експертизи харчових продуктів:
Диплом першого ступеня:
Божко Анастасія Юріївна - аспірант
Дунаева Анна Олександрівна - ХЕ-1-11М
Шинкарюк Крістіна Валеріївна - ХЕ-1-11М
Свинтак Валерія Олегівна - ЗХЕ-1-11М
Кисельова Єлизавета Валеріївна - ЛН-1-12М
Сокол Єва Віталіївна - ХЕ-1-9
Диплом другого ступеня:
Лаба Ірина Юріївна - ХЕ-1-11М
Крисанов Денис Дмитрович - ХЕ-3-11
Шорська Аліна Юріївна - ХЕ-2-10
Чернишова Ганна Сергіївна - ХЕ-1-11М
Коржова Катерина Олександрівна - ХЕ-3-12
Сокол Єва Віталіївна - ХЕ-1-9
Мороз В'ячеслав Вікторович - ХЕ-4-11
Диплом третього ступеня:
Щербина Еріка Вікторівна - ХЕ-3-11
Прокіпець Олександр Констянтинович - ЛН-1-12М
Гайдай Іванна Сергіївна - ХЕ-1-11М
Чечуга Анна Вікторівна - ХЕ-1-11М
Сіденко Єлизавета Михайлівна - ХЕ-4-12
Петренко Дарина Олександрівна - ХЕ-4-11
Коваль Юлія Геннадіївна - ХЕ-1-11М
Грицай Євгеній Володимирович - ХЕ-1-11М
Власюк Євгенія Михайлівна - ХЕ-1-9
Ісаєнко-Гонта Анастасія Олександрівна - ХЕ-1-9
Божко Анастасія Юріївна - аспірант
Опублікований: 14-04-2023
Lean Six Sigma в дії
На кафедрі експертизи харчових продуктів відбулося лекційне заняття з дисципліни «Основи методології Lean Six Sigma» із залученням стейкхолдера, менеджера з операційної ефективності Агропромхолдингу «Астарта» Віталія Іванеса.
Здобувачам освіти було представлено практичну реалізацію методології Lean Six Sigma у виробництві цукру.
Лектор презентував кроки впровадження елементів та інструментів ощадливого виробництва, що показали, яким чином можуть бути використані здобуті теоретичні знання у практиці. Віталієм Іванесем продемонстровано, яким саме чином визначаються оптимальні параметри процесу при врахуванні особливостей апаратурного оформлення, системи автоматизації та технології, що власне і відповідає особливостям міждисциплінарної освітньо-наукової програми за трьома спеціальностями – 181 «Харчові технології», 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», 133 «Галузеве машинобудування».
До заняття долучилися не лише здобувачі освітньої програми «LEAN-виробництво харчової продукції» та викладачі кафедри експертизи харчових продуктів, а також представники кафедри автоматизації та комп'ютерних технологій систем управління.
Після завершення заняття відбулося жваве обговорення окремих аспектів, що на жаль обмежилося розкладом занять. У зв’язку з масою питань, які виникли у присутніх, Віталія Іванеса запросили долучатися до занять в університеті у майбутньому.
Колектив кафедри висловлює вдячність Віталію Іванесу за присвячений час і поширення кращих практик Lean.
Опублікований: 11-04-2023
Реалізація наукового потенціалу здобувачів та підсумки роботи секції «Експертиза харчових продуктів»
7 квітня 2023 року відбулась робота секції «Експертиза харчових продуктів» в рамках 89 Міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті».
Відкриття секції розпочалося з привітального слова завідувачки кафедри експертизи харчових продуктів ННІХТ НУХТ д.т.н., професора Лариси Арсеньєвої. Роботу секції очолила к.т.н., доцент кафедри Світлана Усатюк та секретар, доцент кафедри Вікторія Кійко.
Серед запрошених гостей на конференції були присутні керівник Громадської спілки «Асоціація з інтеграції НАССР» Владислав Веремеєнко з темою доповіді «2023 рік – 50 років системі НАССР» та науковий співробітник кафедри технології молочних продуктів Інституту харчових технологій та харчування Жешувського університету, Польща, Каміль Шопа із доповіддю на тему «Effect of Bacterial Strains and Storage Duration on the Quality of Probiotic Fermented Goat’s Milk».
Серед інших учасників, які взяли участь у роботі конференції, були представники наступних організацій: університет Штефана чел Маре, Сучава, Румунія; Тернопiльський національний технiчний унiверситет iменi Iвана Пулюя; Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича; Державний біотехнологічний університет, Харків; інститут біології та біотехнології Жешувського університету, Польща; Lehman College, Biology Department 250 Bedford Park Blvd W, Bronx; Український Державний Науково-Дослідний Інститут «Ресурс», Київ; університет економіки і права «КРОК», Київ; Жешувський університет, Польща.
Всього в роботі секції взяло участь 72 учасники та було представлено й обговорено 11 доповідей здобувачів таких ступенів вищої освіти: першого (бакалаврського) рівня, другого (магістерського) рівня та третього (освітньо-наукового) рівня доктора філософії. Представлені доповіді були наповнені актуальними дослідженнями, що мають практичне значення для сучасного розвитку сфери харчових технологій. Зокрема, роботи стосувалися таких тем:
– Оцінка впливу часу зберігання на фізико-хімічні властивості майонезного соусу на основі казеїну та соєвого борошна (доповідач Михайло Чепурняк, здобувач ІІІ курсу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Чернівці, Україна);
– Важливість показника активності води при зберіганні кондитерських виробів з порошком керобу (доповідач Анастасія Божко, здобувач І курсу аспірантури НУХТ);
– Клітинне виробництво м'ясних харчових продуктів: значення, особливості та безпечність (доповідач Еріка Щербина, здобувач ІІІ курсу НУХТ);
– Dangers of using Titanium dioxide (E 171) as a food additive and its security assessment (доповідач Денис Крисанов, здобувач ІІІ курсу НУХТ);
– Застосування високого тиску при нетепловій обробці у харчовій промисловості для забезпечення безпечності харчових продуктів (доповідач Анна Дунаєва, здобувач І курсу магістратури НУХТ);
– Розроблення рецептури соусу делікатесного «Курка кисло-солодка» (доповідач Ірина Лаба, здобувач І курсу магістратури НУХТ).
В рамках роботи секції також було представлено наукову роботу ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за спеціальністю «Харчові технології» на тему «Експертиза молока-сировини за вмістом золотистого стафілококу при прийманні на переробному підприємстві» – доповідач Христина Болтик, здобувач Тернопiльського національного технiчного унiверситету iменi Iвана Пулюя.
Також в рамках роботи секції було представлено постерні доповіді, які також вирізнялися науковою новизною, практичною цінністю отриманих результатів та нестандартними підходами.
Учасники засідання секції високо оцінили рівень представлених робіт та відповідей доповідачів на поставлені запитання.
Проведення конференції дозволило учасникам розкрити свій науковий потенціал, отримати багато нової та актуальної інформації, вдосконалити свої знання та вміння спілкуватися в науковому і професійному колі.
Організатори роботи секції висловлюють щиру подяку усім учасникам та сподіваються на подальшу плідну співпрацю.
Опублікований: 08-04-2023
Енергетичні батончики для захисників і захисниць – готуємо з любов’ю!
Протягом останнього року, що триває повномасштабне вторгнення агресора - росії, наші здобувачі освіти долучилися до незліченного числа найрізноманітніших акцій – донатили кошти, готували їжу, здавали кров, закупали спорядження, збирали посилки на передову. Черговий вантаж від студентської родини НУХТ вирушив до наших захисників сьогодні.
Акція була ініційована студентською радою університету разом зі студентськими радами Навчально-наукового інституту харчових технологій і факультету готельно-ресторанного та туристичного бізнесу імені проф. В.Ф. Доценка. На їх заклик усі гуртом – студенти, аспіранти, викладачі, співробітники університету збирали сировину – сушені яблука, курагу, родзинки, вівсяні пластівці, насіння соняшника, горіхи, мед. Вчора і сьогодні у лабораторіях кафедри експертизи харчових продуктів кипіла робота – здобувачі освіти під керівництвом і разом із асистентом кафедри технології ресторанної і аюрведичної продукції Володимиром Польовиком і асистенткою кафедри експертизи харчових продуктів Анною Логіновою виготовляли енергетичні батончики, вкладаючи у свої вироби всю свою повагу, любов і позитивну енергетику. Технологію обрали класичну і за два дні приготували близько 45 кг поживної продукції.
До власноруч виготовлених смаколиків додали ліки і теплі речі, також зібрані нашим колективом. Сформовані посилки з найщирішими й найтеплішими побажаннями нашим воїнам швидшої перемоги й повернення додому неушкодженими, передали волонтерам.
Дякуємо ЗСУ за кожний наш день у нашій вільній країні, за можливість навчати і навчатися, за майбутнє для всіх нас! Ми й надалі робитимемо все, що тільки можемо, аби наблизити нашу перемогу! Разом вчимося, разом працюємо, разом переможемо! Все буде Україна!
Опублікований: 07-04-2023
📌Пропонуємо до вашої уваги матеріали секції «Експертиза харчових продуктів» в рамках проведення 89-ої Міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті»📌
Зустріч із випускниками Волинського фахового коледжу НУХТ
Доцент кафедри експертизи харчових продуктів Анастасія Чорна провела 6 квітня онлайн-зустріч із випускниками 181 спеціальності «Харчові технології» Волинського фахового коледжу НУХТ.
Майбутні абітурієнти дізналися про підготовку фахівців за освітньою програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції», яка зосереджена на питаннях організації виробництва високоякісної та безпечної харчової продукції.
Випускники коледжу ознайомились із вимогами до вступу в цьому році та перспективами навчання за скороченим терміном на цій освітній програмі.
Наприкінці зустрічі викладачка запросила здобувачів відвідати день відкритих дверей університету, який відбудеться 8 квітня в офлайн та онлайн режимах та долучитись до груп кафедри в соціальних мережах.
Опублікований: 06-04-2023
Залучення до навчання випускників коледжу...
05 квітня доцент кафедри експертизи харчових продуктів Чорна Анастасія провела онлайн-зустріч із здобувачами 181 спеціальності «Харчові технології» Вінницького фахового коледжу НУХТ.
Майбутні абітурієнти дізналися про підготовку фахівців за освітньою програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції», перспективи майбутнього працевлаштування.
Викладач запросив випускників коледжу до вступу та подальшого навчання за освітньо-професійною програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» у нашому університеті. Розповіла про переваги та перспективи навчання за скороченим терміном на цій освітній програмі, а також переліком необхідних документів для вступу.
Наприкінці зустрічі викладачка запросила здобувачів відвідати 8 квітня день відкритих дверей університету та долучитись до груп кафедри в соціальних мережах.
Зустріч була організована за сприянням зав. відділення технології та організації теплоенергетики Світлани Горбачової.
Опублікований: 05-04-2023
Подорож у світ харчових продуктів
31.03.2023 р. доценти кафедри експертизи харчових продуктів НУХТ Наталія Попова та Вікторія Кійко та доцент кафедри процесів і апаратів харчових виробництв Тарас Мисюра разом зі студентами 2 та 3 курсів відвідали 25-ту Міжнародну виставку харчових продуктів та напоїв.
На виставці були представлені вітчизняні виробники харчової продукції, зокрема: заморожені продукти, морозиво, кондитерські вироби, консервовані продукти, крупи, борошно, макаронні вироби, м'ясо, птиця, яйця, ковбасні вироби, олія, соуси, майонези, органічні харчові продукти, продукти з особливими характеристиками (кошер, веган, дитяче харчування тощо), риба та морепродукти, свіжі овочі, фрукти та гриби, снеки, сухофрукти, горіхи та мед, спеції, хлібобулочні вироби, алкогольні та безалкогольні напої, вода, кава, какао, інгредієнти тощо. Також були представлені стенди виробників обладнання та пакування для харчової промисловості, обладнання для власного виробництва в ритейлі, торговельне обладнання для продуктового ритейлу, послуги.
Продукцію, яку було представлено на стендах, можна було продегустувати, отримати інформацію щодо особливостей виробництва та самого виробника.
Ділова та, водночас, дружня атмосфера виставки сприяли обміну контактами, обговоренню шляхів співробітництва в рамках симбіозу науки і практики. Від неї залишилися тільки приємні враження.
Відвідування таких заходів дозволяє розширювати світогляд здобувачів і викладачів, знайомитися з новинками, які виходять на споживчий ринок, налагоджувати ділові контакти, а також популяризувати спеціальності, за якими відбувається підготовка здобувачів в НУХТ й, в цілому, діяльність університету.
Опублікований: 31-03-2023
Майбутні експерти на шоколадному виробництві
Здобувачі групи ХЕ-2-12 разом зі своєю наставницею, професоркою кафедри експертизи харчових продуктів, академіком УАН Оксаною Шульгою ознайомилися з технологією виробництва шоколаду. Шоколад є найулюбленішим кондитерським виробом серед споживачів, який покращує настрій. Саме тому здобувачам освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» було цікавим ознайомитися з технологічними етапами перетворення какао бобів у шоколадну плитку. Он-лайн формат дозволив відвідати плантації з вирощування какао бобів та на власні очі побачити різноманіття сортів та підготовчі етапи оброблення какао бобів на плантації. Саме збір врожаю, ферментація какао бобів та їх подальше висушування визначають кінцеву якість шоколаду. Україна займає гідне положення у рейтингу виробників шоколаду і має свої традиції, тому оператори ринку з виробництва шоколаду або шоколадних виробів є потенційними працедавцями для здобувачів освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції».
Опублікований: 30-03-2023
Майбутні доктори філософії кафедри експертизи харчових продуктів опановують педагогічну майстерність…
У межах проходження активної частини педагогічної практики на кафедрі експертизи харчових продуктів здобувачка освітньо-наукового ступеня «Доктор філософії» спеціальності 181 «Харчові технології», освітньо-наукової програми «Харчові технології» денної форми навчання Божко Анастасія Юріївна провела лекційне заняття на тему «Сертифікація системи НАССР».
Заняття із дисципліни «Основи управління якістю та безпечністю харчових продуктів. Модуль 2. НАССР і системи управління безпечністю харчової продукції» відбулося в режимі Zoom-конференції для здобувачів четвертого курсу освітнього ступеня «Бакалавр» спеціальності 181 «Харчові технології», освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» денної форми навчання.
Викладання теоретичного матеріалу лекційного заняття супроводжувалося мультимедійною презентацією, яка містила таблиці, схеми та приклади нормативних документів. Це дало можливість познайомити здобувачів: з порядком проведення сертифікації системи безпечності харчових продуктів на основі принципів НАССР і вимог ISO серії 22000 на виробничих потужностях харчової промисловості; із переліком необхідних документів, які надає оператор ринку до акредитованого органу із сертифікації системи НАССР. Слід відмітити наявність активної комунікації лектора зі здобувачами. Такий підхід дав можливість активувати їх увагу, мислення та підвищити рівень засвоєння викладеного матеріалу.
Під керівництвом доцентки Усатюк Світлани Іванівни здобувачка ступеня PhD на високому методичному і науково-теоретичному рівні представила майбутнім випускникам-бакалаврам матеріал, необхідний при формуванні професійних навичок та знань, що буде використаний здобувачами при написанні кваліфікаційної бакалаврської роботи та у подальшій професійній діяльності.
На лекції були присутні здобувачі освітньо-наукового ступеня «Доктор філософії» спеціальності 181 «Харчові технології», освітньо-наукової програми «Харчові технології» денної форми навчання Ткаченко Таісія Павлівна (кафедра експертизи харчових продуктів) та Танчик Ренат Сергійович (кафедра технології жирів, хімічних технологій харчових добавок та косметичних засобів).
Опублікований: 28-03-2023
Промоція наукових результатів у проєкті «Книга від вченого»
Ще один авторський колектив нашого університету став учасником проєкту «Книга від вченого». Свій навчальний посібник «Харчова токсикологія» на запрошення Офісу підтримки вченого презентували доцентки кафедри експертизи харчових продуктів Оксана Мельник і Вікторія Кійко та професор кафедри технології ресторанної і аюрведичної продукції Олег Кузьмін. Книга вийшла друком у Херсонському видавництві «ОЛДІ-ПЛЮС» на початку 2022 року.
У навчальному посібнику наведена коротка історія токсикології як науки, представлена її сучасна структура, розглянуто шляхи надходження токсичних речовин до організму людини, їх біотрансформацію та особливості впливу на окремі органи та системи людини. Висвітлено забруднення харчових продуктів і сільськогосподарської сировини токсичними речовинами. Розглянуто основні проблеми виникнення мутагенних, тератогенних і канцерогенних змін в організмі, механізми розвитку алергічних реакцій. Наведено ключові рекомендації щодо здорового харчування та правила харчової безпечності.
Посібник може бути корисним для здобувачів освітнього ступеня «магістр» спеціальності 181 «Харчові технології» відповідних освітньо-професійних програм, а також може бути використаний для підготовки аспірантів, працівників науково-дослідних і виробничих лабораторій, токсикологів та широкого загалу.
Наші викладачі вдячні Офісу підтримки вченого за сприяння своїй самореалізації та стимулювання подальшої творчої наукової діяльності шляхом популяризації їхніх професійних здобутків у суспільстві.
Опублікований: 27-03-2023
Викладачі в темі!
23 березня 2023 року відбулася робота VІ міжнародного конгресу «Органічна Україна 2023. Незламна цінність», який відвідала доцентка кафедри експертизи харчових продуктів Вікторія Кійко.
У заході взяли участь перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, заступник директора зі співробітництва Посольства Швейцарії в Україні Віктор Шуткевич, керівник проекту Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства / Cooperationin Organic Agriculture Штефан Дрессман, президент ГС «Органічна Україна» Олена Корогод, а також представники аграрного комітету ВРУ, УКАБ, СУП, асоціацій та ринку.
Програма конгресу біла дуже насиченою та складалася з доповідей учасників та експертних дискусій. Обговорювали всебічні проблеми органічного сектора, зокрема проблеми та стан вітчизняного ринку, правове рулювання та державну підтримку, висвітлювалася аналітика органічного ринку ЄС, інновації та інші актуальні питання. Особливу увагу на заході було присвячено здоров’ю фрунтів, збереженню їх органічного статусу, впливу війни та стан ґрунтів в Україні.
Хочеться висловити щиру подяку організаторам за можливість отримати цінну й актуальну інформацію щодо розвитку національного та міжнародного органічного сектору, про виклики з якими стикаються сучасні виробники та які існують шляхи вирішення проблем, що постають перед ними. Подібні заходи це можливість налагодити професійні зв’язки, буди в курсі останніх тенденцій, а головне використання отриманої інформації в оновленні змісту дисциплін, що викладаються здобувачам.
Опублікований: 23-03-2023
Філософія органік!
21 березня 2023 року для магістрантів І курсу, що навчаються за освітньою програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» читала лекцію випускниця магістратури НУХТ, а нині начальник відділу контролю якості продукції АФ «Поле» Вікторія Павловська.
Лекцію було присвячено темі з виробництва та сертифікації органічної продукції, яка розглядається в рамках навчальної дисципліни «Виробництво та сертифікація нішевих харчових продуктів».
У викладеному матеріалі лектор поділилася власним досвідом сертифікації виробництва органічної продукції та її просування на внутрішньому і зовнішньому ринках. Особлива увага була приділена концепції органічного виробництва, важливості усвідомлення відповідальності кожного виробника, задіяного у даному процесі, нормативному регулюванню органічного виробництва продукції на національному та міжнародному рівнях. Під час лекції Вікторія орієнтувала здобувачів на майбутню реалізацію діяльності, проводила паралелі між знаннями й навичками, які вони отримують під час навчання і надалі будуть застосовувати у своїй роботі.
Лекція була надзвичайно інформативною і корисною для здобувачів. Високий професійний рівень лектора дозволив донести до слухачів усю необхідну інформацію в рамках запланованої теми.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячний Вікторії Павловській за участь в навчальному процесі та висвітлення свого професійного досвіду в сфери виробництва та сертифікації органічної продукції.
Опублікований: 21-03-2023
Викладання лекційного матеріалу англійською мовою – позитивний досвід кафедри експертизи харчових продуктів
Відповідно до Стратегічного плану розвитку Національного університету харчових технологій на 2021-2025 рр. 14 березня поточного року з дисципліни «Харчові алергени» для здобувачів освітнього ступеня «Бакалавр» освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» проведено заняття англійською мовою «Methods of detection and quantitative determination of DNA allergens in food products».
Викладачка дисципліни, доцента кафедри експертизи харчових продуктів Анастасія Чорна у межах лекції презентувала здобувачам сучасні методи, які в даний час використовуються для виявлення та кількісного визначення ДНК-алергенів у харчових продуктах. Однією з вимог GFSI є впровадження оператором ринку процесу управління алергенами. Управління та контроль алергенів у харчовій промисловості слід розглядати як невід’ємну частину існуючого процесу управління безпечністю харчових продуктів.
Проведення англійською мовою частини лекційних занять із фахових дисциплін допоможе здобувачам краще опанувати фахові навики та підготуватися до майбутньої роботи, у т.ч. у великих транснаціональних компаніях.
Під час обговорення лекції здобувачі вищої освіти також мали змогу розвинути свої комунікативні навички англійською мовою.
Опублікований: 16-03-2023
Сучасні підходи оцінки терміну придатності харчових продуктів
На кафедрі експертизи харчових продуктів проведено відкрите лекційне заняття доцента кафедри Оксани Петруші. Темою лекції заняття була «Прискорене тестування термінів зберігання».
Лекцій заняття було присвячено сучасним, інноваційним підходам у методах ASTL (Accelerated Shelf-Life Testing) прискореного дослідження мінімального терміну придатності харчової продукції. Розглядався теперішній стан класифікації та підходів у методах ASTL. Наведено приклада застосування підходів прискореного псування харчових продуктів, які на сьогодні отримали своє місце у сфері стандартизованих методів визначення окремих характеристик жирів та олій.
Акцентовано увагу здобувачів на можливості застосування таких методів встановлення мінімального терміну придатності та дослідження окремих видів псування. Не оминули увагу і проблеми використання ASTL методів.
Для наочного розуміння студентами матеріалу викладачем надано приклади досліджень вітчизняних та європейських науковців.
Опублікований: 16-03-2023
Здобувачі ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» на онлайн-екскурсії
Здобувачі групи ХЕ-2-12 разом зі своєю наставницею, професоркою кафедри експертизи харчових продуктів Оксаною Шульгою ознайомилися з технологією виробництва сиру Пармезан та блакитного сиру Стілтон. Обрані технології є нетрадиційними для української харчової промисловості. Проте необхідно здобувачів готувати на перспективу, адже не за горами вступ України до ЄС. Зазначені технології неможливі до реалізації в Україні, адже необхідна відповідна сировина, а також врахування юридичного аспекту щодо дотримання історичних географічних назв харчових продуктів. Не менш важливу роль у виготовленні аутентичного продукту відіграють традиції виробництва, які передаються від покоління до покоління. Після ознайомлення з технологією виробництва сиру Пармезан стає зрозумілим чим обумовлена така висока вартість кінцевого продукту, адже для виготовлення однієї головки необхідно близько 600 л молока. Проте цікавим було дізнатися, що не всі здобувачі є прихильниками європейської продукції і віддають перевагу асортименту українських виробників.
Опублікований: 14-03-2023
Методичні рекомендації для виконання кваліфікаційної роботи здобувачами ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» бакалаврського рівня оновлено
10 березня 2023 р. на кафедрі експертизи харчових продуктів відбувся методичний семінар на тему: «Особливості виконання кваліфікаційної роботи здобувачів ОС бакалавр у 2022-2023 навчальному році», на якому були розглянуті оновлені вимоги до виконання кваліфікаційної роботи, які представили до уваги колег колектив авторів у складі гарантки освітньої програми, доцентки Світлани Усатюк, доценток Оксани Петруші, Оксани Вашеки та доцента Василя Сидора.
Опублікований: 13-03-2023
Доповідач з цього питання, доцент кафедри Василь Сидор презентував оновлені вимоги до пояснювальної записки та графічної частини кваліфікаційної роботи, у зв’яку зі змінами у законодавстві, які відбулися за попередні роки. Значну увагу було приділено питанням пропозицій щодо конкретних заходів з удосконалення систем управління якості та безпечності харчових продуктів на потужностях харчової галузі відповідно до вимог чинних нормативних документів та особливостям виконання графічної частини.
Також доповідач навів приклади генерального плану та відділень, які можуть бути виконані у кваліфікаційній роботі з метою представлення елементів систем управління безпечністю та якістю харчовою продукцією.
В обговоренні запропонованих методичних рекомендацій прийняли участь в.о. завідувачка кафедри Лариса Арсеньєва, викладачі Оксана Шульга, Оксана Мельник та інші, що надало можливість чітко сформулювати назви основних розділів та підрозділів пояснювальної записки та внесення коректив щодо посилань на нормативні документи.
Учасниками семінару було підтримано пропозицію директорки ННІХТ Оксани Кочубей-Литвиненко щодо зменшення у 2023 р. обсягу графічної частини кваліфікаційної роботи для здобувачів освітнього ступеня бакалавр за ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» у зв’язку зі значними технічними складнощами для виконання під час війни та прийнято рішення обмежити кількість графічного матеріалу до 3 аркушів форматом А1.
Кафедрою експертизи харчових продуктів рекомендовано до підписання «Методичні рекомендації до виконання кваліфікаційної роботи здобувачів ОС «бакалавр» за ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції».
Захисти магістрантів засвідчили: управління якістю та безпечністю харчових продуктів – у надійних руках!
На кафедрі експертизи харчових продуктів завершилися захисти кваліфікаційних робіт здобувачами вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» освітнього ступеня «магістр» денної та заочної форм навчання.
Екзаменаційна комісія під керівництвом доктора технічних наук, старшого наукового співробітника, начальника науково-методичної лабораторії хроматографічних досліджень Укрметртестстандарт Левчук Ірини Володимирівни працювала у складі доцентів кафедри експертизи харчових продуктів Сидора Василя Михайловича, Усатюк Світлани Іванівни, Кійко Вікторії Вікторівни.
У представлених до захисту кваліфікаційних роботах здобувачі висвітлили результати досліджень щодо удосконалення існуючих на потужностях галузей харчової промисловості систем управління якістю та безпечністю харчових продуктів, обґрунтування запропонованих у роботі рішень для конкретного оператора ринку, розроблення систем управління безпечністю харчових продуктів за стандартами BRS IFS FSSC 22000 як для впровадженого оператором ринку асортименту продукції, так і для нових розроблених здобувачами рецептур.
Підтвердженням новизни запропонованих магістрантами у роботах рішень є апробація результатів досліджень: публікації у збірниках тез конференцій і наукових фахових виданнях та акти впровадження на конкретних потужностях.
Здобувачі впевнено презентували результати роботи, на поставлені членами комісії запитання відповідали ґрунтовно. За результатами захистів здобувачам присвоєно освітній ступінь «Магістр» зі спеціальності «Харчові технології».
Голова екзаменаційної комісії відзначила практичну цінність представлених робіт, високий рівень підготовки здобувачів, особливо заочної форми навчання, які уже успішно працевлаштовані за фахом і тримають економічний фронт нашої країни.
Члени екзаменаційної комісії привітали магістрів з харчових технологій із успішним захистом, побажали професійної і особистої реалізації та кар’єрного зростання у нашій незалежній країні, а також висловили надію, що вони майбутньому можуть стати нашими потенційними стейкхолдерами і вживати заходи щодо поліпшення освітніх програм.
Тримаємо освітній фронт! Все буде Україна!
Опублікований: 01-03-2023
Успішно атестовані здобувачі-заочники бакалаврського рівня освітньої програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції»
На кафедрі експертизи харчових продуктів фінішували захист кваліфікаційних робіт здобувачами вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» освітнього ступеню «бакалавр» заочної форми навчання.
Екзаменаційна комісія працювала у складі доцентів кафедри експертизи харчових продуктів: Сидора Василя Михайловича, Вашеки Оксани Миколаївни, Петруші Оксани Олександрівни, очолила роботу комісії гарантка освітньої програми, доцентка Усатюк Світлана Іванівна.
У представлених до захисту кваліфікаційних роботах здобувачі висвітлили результати досліджень щодо удосконалення існуючих на потужностях галузей харчової промисловості систем управління якістю та безпечністю впровадженого асортименту харчових продуктів відповідно до вимог стандарту ДСТУ ІSО 22000:2019, обґрунтування запропонованих у роботі рішень для конкретного оператора ринку.
Здобувачі впевнено презентували результати кваліфікаційної роботи, надали відповіді на поставлені членами комісії запитання.
Члени екзаменаційної комісії відзначили практичну цінність представлених робіт, достатній рівень підготовки здобувачів.
Гарантка і викладачі кафедри привітали здобувачів із успішним захистом, присвоєнням освітнього ступеня «Бакалавр» зі спеціальності «Харчові технології» та запросили продовжити навчання на другому магістерському рівні вищої освіти.
Кафедра експертизи харчових продуктів завжди чекає своїх випускників у стінах рідної Альма-матер і бажає їм різнобічного розвитку у МИРНІЙ Україні.
Віримо в нашу ПЕРЕМОГУ! Слава ЗСУ! Слава Україні!
Опублікований: 01-03-2023
На допомогу майбутній вступній кампанії
Відповідальна по кафедрі експертизи харчових продуктів за профорієнтаційну роботу, професорка Оксана Шульга ознайомила учнів 10-11 класів середньої загальноосвітньої школи №174 м. Києва з Національним університетом харчових технологій, зокрема з освітньо-професійною програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції». Завдяки професіоналізму заступниці директора школи з навчально-виховної роботи Анні Лебідь організація зустрічі відбулася швидко і якісно. Учням цікаво було дізнатися про історію НУХТ, дещо розібратися з окремими елементами упаковки харчових продуктів (НАССР, ISO 9001 тощо). Крім того, у спілкуванні показали себе відповідальними споживачами, адже обов’язково звертають увагу на термін придатності та склад харчового продукту, який купують. Теперішні умови в нашій країні звісно впливають на сприйняття знань та умови вступу до ЗВО. Саме тому абітурієнтам 2023 року можна лише побажати мужності, мудрості та успіхів щодо вибору майбутньої спеціальності, адже воєнний стан в країні дещо ускладнює їм проходження такого нелегкого, але важливого етапу в їх житті – вибір майбутньої спеціальності.
Опублікований: 17-02-2023
Цикл PDCA в дії…
Днями на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулося розширене засідання робочих груп освітніх програм «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» (освітніх ступенів «Бакалавр» і «Магістр») та «Lean-виробництво харчової продукції» (освітній ступінь «Магістр»).
Члени робочих груп обговорили результати аналізу освітніх програм після зустрічей зі стейкхолдерами, формування SWOT-аналізу програм, потенційні можливості для ліквідації слабких сторін та попередження впливу загроз.
Активну участь у обговоренні взяли здобувачі освітніх програм, які долучились у якості членів робочих груп. Особливо здобувачів цікавили шляхи підвищення рівня знань з англійської мови у вивчені фахових аспектів за освітніми компонентами. Спільно прийнято рішення щодо розроблення чіткої карти викладання окремих питань фахових дисциплін англійською мовою.
Робочою групою ще раз обговорювалися можливості неформальної освіти здобувачів і підвищення кваліфікації викладачів на освітніх порталах, за якими є можливість отримати безкоштовні пропозиції по використанню Udemy, Coursera та інших.
За результатами активного обговорення сформовані основні напрямки розвитку освітніх програм, запроваджених кафедрою, що є безпосередньою реалізацією циклу PDCA (моделі безперервного поліпшення процесів – плануй, роби, перевіряй, коригуй), який і забезпечує постійне поліпшення якості освітнього процесу в університеті та країні.
Опублікований: 15-02-2023
Майбутні експерти на онлайн-екскурсії у оператора ринку з виробництва хліба
Освітньо-професійна програма «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» передбачає вивчення комплексної дисципліни «Харчові технології». З метою кращого засвоєння отриманих теоретичних знань здобувачі групи ХЕ-2-12 разом зі своєю наставницею, професоркою кафедри експертизи харчових продуктів Оксаною Шульгою відвідали в онлайн форматі хлібопекарське виробництво. Онлайн формат дозволив ознайомитися як з безперервним виробництвом, так і періодичними способами виробництва; пшеничними та житньо-пшеничними сортами хлібобулочних виробів і здобою, а також заморожених напівфабрикатів. Завдяки якісній підготовці з дисципліни «Процеси та апарати харчових виробництв» здобувачам було зрозумілим вислів «конвекційна піч». Приємно було побачити серед працюючих на підприємстві студентку Волинського коледжу НУХТ. Здобувачі підтвердили, що навіть онлайн формат ознайомлення з технологічними процесами сприяє більш повному засвоєнню технології в цілому.
Опублікований: 14-02-2023
Постійне вдосконалення – принцип підходу при підготовці фахівців у НУХТ
На кафедрі експертизи харчових продуктів відбувся щорічний захід, присвячений перегляду освітніх програм підготовки здобувачів освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр».
На розширеному засіданні робочих груп до перегляду були представлені: міждисциплінарна освітньо-наукова програма «Lean-виробництво харчової продукції» підготовки магістра за спеціальностями 181 «Харчові технології», 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», 133 «Галузеве машинобудування» (гарантка – доцентка Оксана Вашека); освітньо-професійна програма «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» підготовки бакалавра за спеціальністю 181 «Харчові технології» (гарантка – доцентка Світлана Усатюк) та освітньо-професійна програма «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» підготовки магістра за спеціальністю 181 «Харчові технології» (гарантка – професорка Лариса Арсеньєва).
До обговорення долучилися здобувачі денної та заочної форм навчання та зовнішні стейкхолдери: менеджер офісу із управління операційною ефективністю Агропромхолдингу «Астарта», випускник НУХТ Віталій Іванес, провідний аудитор Bureau Veritas Certification Ukraine Сергій Плічко, керівниця навчального центру «Дока», випускниця НУХТ Марина Крутінь, інженерка зі стандартизації та якості, керівниця групи безпечності ПП «Імперіал плюс», випускниця НУХТ Руслана Шиш.
Згідно зі сучасними законодавчими вимогами, гармонізованими з європейськими, перегляд освітніх програм дозволяє вдосконалити якість підготовки майбутніх фахівців і застосувати студоцентрований підхід у навчанні.
За результатами обговорення учасники заходу відзначили високий рівень організації навчального процесу, різноманітність дисциплін обов’язкового та вибіркового характеру, вивчення яких дозволяє сформувати усі необхідні професійні компетентності майбутніх спеціалісті у галузях Lean-виробництва й технологічної експертизи та безпеки харчової продукції.
Випускниками НУХТ, нині провідними спеціалістами підприємств зазначено високий рівень підготовки здобувачів, який дозволяє успішно реалізовувати діяльність у практичній сфері.
У рамках освітньо-наукової програми «Lean-виробництво харчової продукції» та омвітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» функціонують сертифікатні програми «Lean-виробництво харчової продукції» та «Впровадження систем управління безпечністю на підприємствах харчової промисловості». Слухачі цих програм відзначили вагомість отриманих актуальних практичних і теоретичних знань та навичок, що дозволяє підвищити рівень професійної компетентності.
Пропозиції щодо вдосконалення рівня підготовки бакалаврів і магістрів за відповідними освітніми програмами будуть враховані робочими групами та відображені в оновлених версіях програм.
Опублікований: 30-01-2023
Зустрічі магістрантів міждисциплінарної освітньої програми «Lean-виробництво харчової продукції» з фахівцями-практиками
Кроком до нового рівня професійної майстерності стала серія зустрічей здобувачів освіти міждисциплінарної освітньо-наукової програми «Lean-виробництво харчової продукції» та учасників однойменної сертифікатної програми з представниками офісу з управління операційною ефективністю Агропромхолдингу «Астарта» – керівником офісу, членом Американської асоціації якості Євгеном Ковніром і менеджером офісу, випускником НУХТ Віталієм Іванесом.
Практичні кейси по застосуванню Lean-інструментів і методів статистичного аналізу збирання і оброблення даних із подальшим розробленням заходів операційного вдосконалення представив Євген Ковнір. Професійна діяльність кожного учасника та щоденна потреба у вирішенні питань підвищення ефективності технологічних процесів і рівня якості готової продукції визначила загальну атмосферу зустрічі та налагодження конструктивного професійного діалогу між її учасниками. Поміж низки питань щодо організації роботи обладнання та кращих практик компонування технологічних ліній виробництва, найбільш актуальними були питання щодо заходів зменшення рівня втрат і зниження браку. Фахівець акцентував важливість поєднання наукового та практичного підходів у вивченні проблем бізнес-процесів та їх покращенні.
Коротким узагальненням зустрічі з Віталієм Іванесом з питань лідерства може бути вислів Євгена Ковніра: «Аби запалювати інших – потрібно горіти самому». Віталій поділився власним практичним досвідом із реалізації принципу «Лідерство» і найбільш ефективними заходами щодо залучення та мотивації персоналу, формування цілісної команди, об’єднаної загальною ідеєю. Присутні на зустрічі активно обговорювали проблемні питання, пов’язані із залученістю керівництва компанії до змін, ділилися кращими ідеями мотивації працівників та їх зацікавленості у впровадженні принципів ощадливого виробництва.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячний професіоналам-практикам Агропромхолдингу «Астарта» Євгену Ковніру і Віталію Іванесу за співпрацю та активну участь у проведенні освітніх заходів, підвищенні рівня підготовки здобувачів освітнього ступеня «магістр» за міждисциплінарною освітньо-науковою програмою «Lean-виробництво харчової продукції».
Опублікований: 16-01-2023
Зміни законодавства України щодо безпечності харчових продуктів
На кафедрі експертизи харчових продуктів відбувався перший в цьому календарному році методичний семінар, який був презентований професоркою кафедри експертизи харчових продуктів, академіком УАН Оксаною Шульгою. Актуальна тема семінару обумовлена постійними змінами законодавства України, які обумовлені виконанням вимог Угоди про асоціацію України та ЄС та воєнним станом. Підготовка фахівців за освітньо-професійною програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» за ОС «Бакалавр» та «Магістр» вимагає від викладачів постійно бути в курсі результатів роботи Верховної Ради України. Перша і, напевно, найважливіша місія ЗВО навчити кожного здобувача дотримуватися норм закону. Нині Україна активно прямує до ЄС і теперішній цивілізаційний розвиток людства зобов’язує кожного дотримуватися законів, альтернативний варіант це хаос і анархія. Харчові продукти це стратегічний напрям кожної країни, адже без повноцінного, збалансованого та безпечного харчування не можна забезпечити здоров'я та повноцінний розвиток нації. Саме тому гармонізація норм законодавства з правовою базою ЄС в сфері безпечності харчових продуктів відіграє важливу роль. Отже, за 2022 рік (найскладніший рік у сучасній історії України), були прийняті або зазнали змін такі документи: ЗУ «Про матеріали і предмети, призначені для контакту з харчовими продуктами»; ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами»; ЗУ «Про географічні зазначення спиртних напоїв»; ЗУ «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»; ЗУ «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства України у сфері забезпечення дитячим харчуванням у відповідність з вимогами законодавства Європейського Союзу»; ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу»; ЗУ «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»; Наказ Мінагрополітики «Про затвердження вимог до ідентифікаційної позначки та порядку її нанесення»; Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 березня 2019 року № 118»; Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання проведення заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин, державного ветеринарно-санітарного контролю і ввезення вантажів на митну територію України у період воєнного стану»; Наказ Мінекономіки України «Про затвердження форм актів, складених за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин, та інших форм розпорядчих документів». Крім того, нині на розгляді у законодавців знаходяться наступні документи, які стосуються напряму або опосередковано стосуються безпечності харчових продуктів: проєкт ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення вимог законодавства про харчові продукти, корми, ветеринарну медицину та благополуччя тварин» №8150 від 24.10.2022 р.; проєкт ЗУ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності у сфері обігу окремих видів харчових продуктів» №8114 від 06.10.2022 р.; проєкт ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо покращення обігу окремих видів харчових продуктів» №8113 від 06.10.2022 р.; проєкт ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сферах забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини та благополуччя тварин, а також державного контролю у зазначених сферах» №8145 від 21.10.2022 р.; проєкт ЗУ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності у сфері поводження з генетично модифікованими організмами» №5840 від 05.08.2021 р. З метою побудови демократичної правової держави законодавство України і надалі зазнаватиме змін, головна задача кожного громадянина відслідковувати та дотримуватися цих змін в кожній сфері свого життя.
Опублікований: 12-01-2023
Професійне дозвілля онлайн
Теперішня ситуація в Україні, на жаль, не сприяє реалізації обов’язків наставникам академічних груп, проте на допомогу приходять сучасні технології, які дозволяють мандрувати онлайн. Здобувачі осітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» ХЕ-2-12 разом з наставницею професоркою кафедри експертизи харчових продуктів Оксаною Шульгою відвідали провідне підприємство молочної галузі Данон Україна. Danone – одне з найбільших компаній-виробників молочних та інших харчових продуктів. Даний оператор ринку випускає всім відомі торгові бренди: «Активіа», «Актимель», «Живінка», «Простоквашино», «Простоквашино» для малюків, «Ростишка», «Актуаль», «Даніссімо», «Смішарики». Бізнес дитячого харчування представлений в Україні брендами Nutrilon, Milupa та «Малюк». Здобувачам цікаво було побачити реалізацію технологічного процесу в промислових умовах. Онлайн формат дозволяє по ходу екскурсії перевірити набуті знання з таких дисциплін як «Процеси та апарати харчових виробництв» та «Комплексна дисципліна. Харчові технології». Студентам цікаво було дізнатися, що назва компанію отримала за ім’ям сина засновника якого звали Даніель, а в родині мав призвістко Данон. Не зважаючи на те, що онлайн формат екскурсій нині є єдиним можливим для реалізації, здобувачам був сприйнятий позитивно, тому для підвищення їх професійного рівня узгодили продовжувати подібне знайомство з провідними підприємствами харчової промисловості України.
Опублікований: 23-12-2022
Розширюємо професійні зв'язки та вдосконалюємо викладацьку майстерність
Про особливості призначення судової товарознавчої експертизи говорили на науковому семінарі, організованому кафедрою експертизи харчових продуктів. Доповідачем була Ольга Холодова, к.т.н., доцент, старший науковий співробітник лабораторії економічних та товарознавчих досліджень Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Ольга Юріївна розповіла про механізм призначення судових експертиз харчових продуктів, висвітлила наявність колізійних норм та внутрішніх протиріч процесуальних законів та Закону України «Про судову експертизу», підстави та порядок залучення експерта та проведення експертного дослідження. На семінарі окремо було приділено увагу переліку науково-технічної та довідкової літератури, що використовується при проведенні товарознавчої експертизи харчових продуктів та матеріалам, які необхідні для проведення товарознавчих експертиз.
В частині обговорення питань доповідач надала ґрунтовні відповіді та пояснення, а також відмітила, що без знань у сфері харчових технологій та технологічної експертизи неможливо провести товарознавчу експертизу. Це ще раз доводить важливість та актуальність напряму, за яким навчаються здобувачі освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції».
Такі зустрічі сприяють професійному розвитку викладачів та їх викладацької майстерності.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячний Ользі Холодовій за висвітлення практичного досвіду проведення товарознавчої експертизи харчових продуктів.
Опублікований: 21-12-2022
Опанування кращих практик операційного вдосконалення технологічних процесів харчових виробництв із застосуванням принципів Lean
На кафедрі експертизи харчових продуктів продовжується інтенсив із обміну досвідом та опанування кращих практик операційного вдосконалення технологічних процесів харчових виробництв із застосуванням принципів Lean. Нині, під керівництвом провідного менеджера «Лін інституту України» Дмитрієва Андрія, пройдено новий етап із вивчення та застосування ключових інструментів системи операційного вдосконалення – складання карт процесів, картування потоку отримання цінності та виявлення вузьких місць, пошук корінних причин появи втрат. Під час зустрічі виробничники, практики, наукова спільнота та прогресивне студентство обмінювалось інноваціями в сфері операційного вдосконалення та антикризового управління, власним успішним досвідом.
Тривалі партнерські відносини із фахівцями профільної міжнародної організації «Лін інститут України», їх систематична залученість до освітнього процесу як консультантів та рецензентів при перегляді освітніх програм, лекторів «гостьових» лекцій – сприяє покращенню підготовки фахівців із цілісними професійно-орієнтованими знаннями щодо оптимізації та операційного вдосконалення процесів виробництва харчової продукції, пропагує активне застосування кращих світових підходів управління бізнес-процесами, адаптує здобувачів освіти відповідно до вимог сьогодення та розвитку їх необхідних комунікативних навиків для успішної професійної діяльності.
Колектив кафедри щиро дякує представникам «Лін інституту України» та провідному фахівцю із операційного вдосконалення технологічних процесів Дмитрієву Андрію за високу професійну підтримку та активну співпрацю.
Опублікований: 02-12-2022
Профорієнтаційна робота під час війни
Відповідальна по кафедрі експертизи харчових продуктів за профорієнтаційну роботу, професорка Оксана Шульга ознайомила майбутніх випускників ліцею №142 та середньої загальноосвітньої школи №74 м. Києва з освітньо-професійною програмою «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції». Зустрічі відбулися у різних форматах: з ліцеєм – онлайн, зі школою – офлайн. Висловлюємо вдячність заступниці директора ліцею №142 з науково-методичної роботи Вікторії Підгерській та заступниці директора середньої загальноосвітньої школи №74 Юлії Смертко за дуже оперативну організацію зустрічі з учнями 11-х класів. Відчувається вболівання педагогів на майбутнє своїх випускників, адже лише після особистого знайомства з ЗВО можна зробити правильний вибір. Під час зустрічі з майбутніми випускниками середньої загальноосвітньої школи №74 вдалося школярів ознайомити з елементами навчання в НУХТ, адже школяри самостійно визначили вологість меду рефрактометричним методом. Спілкування з майбутніми абітурієнтами показало, що на їх майбутній вибір впливає багато факторів – це і здійснення дитячої мрії щодо професії, відгуки випускників ЗВО, зовнішня привабливість та матеріально-технічне оснащення ЗВО, доступність фото та відео про навчання здобувачів вищої освіти в соціальних мережах, працевлаштування випускників ЗВО тощо. Теперішнім абітурієнтам можна лише побажати мужності, мудрості та успіхів щодо вибору майбутньої спеціальності, адже воєнний стан в країні дещо ускладнює їм проходження такого нелегкого, але важливого етапу в їх житті – вибір майбутньої спеціальності.
Опублікований: 30-11-2022
Дозвілля під час воєнного стану
Нині Україна переживає найскладніший період в своїй новітній історії. Дякуючи ЗСУ ми маємо можливість продовжувати навчально-виховний в ЗВО України. Зосереджувати свою увагу лише на новинах з фронту психологи не рекомендують, потрібні періоди відпочинку. Саме прогулянки, відвідування музеїв, театрів сприяють відпочинку нервової системи. Умови воєнного стану та онлайн навчання не сприяють особистому відвідуванню зазначених закладів. Крім того, частина здобувачів вищої освіти перебувають за кордоном. Розвиток онлайн технологій дозволяють нині перебуваючи у безпечному місці відвідати багато цікавих місць світу.
Знайомство з таким форматом екскурсій група ХЕ-2-12 разом з наставницею академічної групи, професоркою кафедри експертизи харчових продуктів Оксаною Шульгою розпочали з «Музеїв просто неба». У таких музеях можна познайомитися з народною архітектурою та побутом, а також дізнатися про історію та особливості різних регіонів. Для прогулянок-онлайн доступні 7 локацій, розташованих просто неба:
Музей архітектури та побуту "Шевченківський гай" (м. Львів);
Мамаєва Слобода (м. Київ);
Запорізька Січ (м. Запоріжжя);
Музей народної архітектури та побуту (м. Ужгород);
Резиденція Богдана Хмельницького (м. Чигирин);
Національний музей народної архітектури та побуту України (м. Київ);
Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (м. Переяслав-Хмельницький).
Представлені локації показують автентичність нашої нації, розвиток побуту впродовж історії нашої країни, етапи відстоювання незалежності, крім того, показують глибину історії України. Cлава Україні! Героям Слава!
Опублікований: 23-11-2022
Практичний досвід використання інструментів Lean
17 листопада 2022 року відбулася зустріч здобувачів міждисциплінарної освітньо-наукової програми «Lean-виробництво харчової продукції» та учасників однойменної сертифікатної програми, що нині проводиться в університеті, з керівницею технології та виробництва підприємства Polven Foods OÜ (Estonia) Ксенією Науменко. Загальний інтерес і зацікавленість аудиторії у зустрічі продиктована надзвичайною актуальністю питань операційного вдосконалення виробничого середовища та пошуку шляхів оптимізації технологічних процесів.
Освітній онлайн-захід від експертки був орієнтований на кейси практичного досвіду зі впровадження заходів системи 6S у виробничому середовищі харчового підприємства, найкращих результативних практик із залучення персоналу до заходів оптимізації та покращення технологічних процесів, пошуку першопричин виникнення проблем і найбільш ефективних рішень їх усунення.
Колектив кафедри щиро дякує Ксенії Науменко за активну співпрацю та постійну залученість до підвищення ефективності підготовки здобувачів освітнього рівня «магістр» за міждисциплінарною освітньо-науковою програмою «Lean-виробництво харчової продукції».
Опублікований: 18-11-2022
Стартувало навчання на сертифікатних програмах кафедри експертизи харчових продуктів
У листопаді 2022 року викладачами кафедри експертизи харчових продуктів продовжена вже стала практика проведення сертифікатних освітніх професійних програм.
Зокрема розпочалися заняття за традиційною, знаною поміж студентства та виробничників програмою «Впровадження систем управління безпечністю на підприємствах харчової промисловості». Програма орієнтована на вивчення законодавчих вимог впровадження принципів НАССР на підприємствах харчової промисловості, аналізу ризиків і послідовності впровадження системи управління безпечністю на виробничих потужностях операторів ринку, організації простежуваності, поводження із відходами та аудит системи, запровадження заходів протидії харчовому шахрайству та біотероризму, вимог міжнародних стандартів FSSC 22000, IFS Food, BRCGS Food.
Новаторським трендом у всіх сферах діяльності прогресивного суспільства є використання як окремих елементів антикризового менеджменту, так і системи операційного вдосконалення загалом. Результатом запровадження заходів Lean-виробництва у бізнес-процесах є скорочення непотрібних витрат і втрат, швидке досягнення відчутного позитивного економічного ефекту та високого рівня конкурентоспроможності підприємства, формування прихильності до продукції та впізнаваності бренду з еталонними характеристиками якості. Розробленню заходів операційного вдосконалення та безпосередньо практичні кейси з пошуку та уникнення втрат представлені у вперше започаткованій на кафедрі сертифікатній програмі «Lean-виробництво харчової продукції».
Висока зацікавленість учасників обумовлена не лише актуальними питаннями сьогодення, а і специфікою організації програм – налагодження конструктивного діалогу між прогресивним студентством, провідними викладачами університету, потужними практиками бізнесу та галузевих організацій, висококваліфікованими фахівцями у сфері систем управління та Lean-виробництва. Проведення зустрічей у межах програм є новим етапом обміну досвідом до розвитку та актуалізації отриманих знань і навичок усіх учасників.
Опублікований: 11-11-2022
Практичний досвід впровадження вимог ISO 9001:2015 на підприємствах харчової промисловості
2 листопада 2022 року в межах дисциплін «Основи управління якістю та безпечністю харчових продуктів. Модуль 3. Системи менеджменту якості харчової продукції», «Системи менеджменту безпечності харчових продуктів» та «Методи оцінки відповідності вимогам клієнтів» відбулася гостьова лекція тренера-консультанта ТОВ «ІСО БІЗНЕС-СТУДІЯ», висококваліфікованого фахівця з ISO 22000, FSSC 22000, HACCP, ISO 9001, аудитора СМЯБХП міжнародного органу сертифікації DQS GmbH Світлани Березової на тему «Визначення контексту організації при впровадженні системи менеджменту якості на підприємствах харчової промисловості» для здобувачів освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» освітніх ступенів «магістр» і «бакалавр» та міждисциплінарної освітньо-наукової програми «Lean-виробництво харчової продукції» освітнього ступеню «магістр».
Лекцію було присвячено практичному застосуванню вимог стандарту ISO 9001:2015, зокрема визначенню контексту організації та зацікавлених сторін. Враховуючи те, що на практиці багато організацій відчувають труднощі з реалізацією цієї вимоги стандарту, для майбутніх фахівців є надважливим набути розуміння та навичок у цьому питанні. Особливу увагу Світлана Семенівна приділила змісту поняття «контекст організації» та алгоритму його визначення, спираючись на оцінку внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства. Окреме питання було присвячено інструментам аналізу зацікавлених сторін, їх потреб та очікувань.
Матеріали, представлені в лекції, ґрунтувалися на багатому практичному досвіді Світлани Семенівни, були насичені цікавими практичними прикладами.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячний Світлані Березовій за поглиблення навиків практичного впровадження вимог стандарту ISO 9001:2015 на підприємствах харчової промисловості.
Опублікований: 02-11-2022
Майбутні фахівці з експертизи харчових продуктів – активні учасники диктанту національної єдності 2022!
Сьогодні, 9 листопада, у День української писемності та мови відбувся традиційний диктант національної єдності.
Диктант мав назву “Твій дім”, його авторка – українська письменниця та режисерка Ірина Цілик, читала текст народна артистка, Герой України Ада Роговцева. Цей диктант пройшов у знак єдності нашого незламного народу, його писали не тільки українці, а й люди з інших країн, які вивчають українську мову. Деякі українці приймали участь, перебуваючи на фронті та в укриттях. Текст диктанту розчулив людей, особливо тих, хто через війну покинув або втратив свій рідний дім.
Приєднались до написання диктанту і здобувачі групи ХЕ-1-10 освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції», а саме Мереуца Варвара, Воробйова Анастасія, Єрмаков Ярослав, Юрківська Владислава, Стельмах Анна та Мозгова Вікторія разом із куратором, викладачкою кафедри Експертизи харчових продуктів Золотоверх Катериною Володимирівною. Диктант для них став не тільки нагодою перевірити свої знання з рідної мови, а й акцією згуртованості із усім українським народом, який у ці важки часи показує неймовірну стійкість, мужність та героїзм. Здобувачі нашого університету – майбутні експерти-технологи сумлінно поставилися до диктанту, показуючи високий рівень володіння українською мовою та національної свідомості.
Пишаємося нашими студентами та із впевненістю стверджуємо, що майбутнє харчової галузі України у надійних руках! Все буде Україна!
Опублікований: 10-11-2022
Гостьова лекція для третьокурсників кафедри експертизи харчових продуктів
27 жовтня 2022 року на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулася гостьова лекція «Інгредієнти, що поліпшують зовнішній вигляд харчових продуктів» для здобувачів третього курсу освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» з дисципліни «Оцінки і управління ризиками в галузі безпеки харчових продуктів. Модуль 2. Інгредієнти і допоміжні матеріали харчових виробництв».
Лекторка, кандидатка технічних наук, доцентка кафедри харчової хімії та експертизи Одеського національного технологічного університету Олена Антіпіна познайомила здобувачів із харчовими добавками, які поліпшують зовнішній вигляд харчових продуктів: барвниками, відбілювачами та стабілізаторами забарвлення.
Фахівчиня детально зупинилася на продуктах, в які не можна додавати харчові барвники, розглянула Е-кодифікацію природних і штучних барвників. Охарактеризувала групи природних барвникових речовин: флавоноїдів, каротиноїдів тахлорофілів, навела фактори, які впливають на характер забарвлення природних барвників.
Здобувачам освіти була представлена класифікація синтетичних барвників за хімічною структурою. Також викладачка зупинилася на окремих представниках синтетичних барвників, наголосила на токсичній дії на організм людини у разі перевищення максимально допустимої дози їх використання у харчових продуктах. Розглянула кольорокорегуючі інгредієнти: фіксатори та стабілізатори кольору, а також відбілюючі речовини.
Не зважаючи на умови сьогодення, лекція відбулася, здобувачі та присутні колеги з кафедри подякували лекторці за цікаву актуальну інформацію.
Опублікований: 27-10-2022
Із освітньо-професійною програмою, за якою будуть навчатися, познайомилися першокурсники кафедри експертизи харчових продуктів
5 жовтня 2022 року відбулася зустріч гарантки освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, доцентки Світлани Усатюк і членів робочої групи, доценток Оксани Петруші та Оксани Мельник зі здобувачами першого курсу для ознайомлення їх із освітньо-професійною програмою, за якою вони будуть навчатися протягом наступних чотирьох років.
Гарантка розповіла про обов’язкові компоненти освітньої програми, про дисципліни вільного вибору. Показала, де на сайті університету можна знайти всю необхідну інформацію щодо освітньо-професійної програми, каталогу дисциплін вільного вибору.
Світлана Усатюк детально зупинилася на дотриманні Кодексу академічної етики НУХТ в освітньому процесі, навела нормативно-правові документи щодо академічної етики.
Викладачки вичерпно відповіли на всі питання, що виникали у здобувачів та побажали їм легкого навчання.
Опублікований: 06-10-2022
Гостьова лекція від стейкхолдера для здобувачів ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції»
Підготовка здобувачів ОПП «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» до самостійної професіональної діяльності на підприємствах харчової промисловості та в інших організаціях, спрямованої на забезпечення якості та безпечності харчової продукції відповідно до вимог законодавчих актів України, національних й міжнародних стандартів та чинних нормативно-технічних документів, підвищення конкурентоспроможності продукції вітчизняного виробництва передбачає вивчення дисципліни «Основи управління якістю та безпечністю харчової продукції. Моль 1 Законодавство в харчовій промисловості».
Важливим аспектом підготовки висококваліфікованих фахівців є залучення до аудиторних занять професіоналів-практиків та експертів галузі.
В рамках вивчення даної дисципліни для здобувачів ОС «бакалавр» 29.09.2022 року провідним інженером науково-дослідного відділу з розробки та технічної перевірки стандартів Управління національної та міжнародної стандартизації Національного органу стандартизації Світланою Кохан було проведено гостьову лекцію на тему «Стандартизація та її роль в усуненні технічних бар‘єрів у торгівлі».
На лекції студенти були ознайомлені з історією стандартів, етапами трансформації національної стандартизації, сучасним законодавством України у сфері стандартизації та його вимогами. Значна увага на лекції була приділена реформуванню системи технічного регулювання та її стратегічному розвитку.
Окремим питання в лекції розглядалася діяльність Національного органу стандартизації ДП «УкрНДНЦ», його повноважень та організації міжнародної співпраці. Також лекторкою була приділена увага діяльності технічних комітетів України та їх ролі у сфері стандартизації. Увага Кохан С.В. була зупинена і на підвищені рівня адаптації національних стандартів з міжнародними та європейськими, функціонуванні національного фонду НД.
Загалом представлений матеріал був насиченим, змістовним та інформативним й дозволив здобувачам розширити об’єм знань з даної дисципліни.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячний Світлані Кохан за поглиблення знань здобувачів у сфері національної стандартизації та діяльності Національного органу стандартизації.
Опублікований: 29-09-2022
Презентація наукових здобутків магістрантів кафедри експертизи харчових продуктів
На кафедрі експертизи харчових продуктів вперше відбувся науковий семінар, присвячений презентації наукових здобутків здобувачів освітнього ступеня «Магістр», освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції», отриманих за результатами вивчення дисципліни «Науково-дослідницький практикум».
Подібний формат дозволяє підтримувати на належному рівні студентську науку, що також стимулює здобувачів до відповідального ставлення під час виконання досліджень для майбутньої кваліфікаційної роботи.
Нелегкі теперішні часи, звісно, внесли корективи щодо глибини та обсягів досліджень, проте, не обмежували здобувачів у теоретичному опрацюванні літературних джерел і складанні детального плану досліджень майбутньої випускової роботи, а також проведенні органолептичних досліджень.
Науковий спектр представлених досліджень викликав жваву дискусію серед викладачів кафедри, що дозволило скоригувати теми майбутніх робіт. Здобувачі випробували свої сили щодо презентації наукової роботи, з’ясували найбільш дискусійні аспекти своїх тематик.
За результатами проведеного наукового семінару вирішено проводити його щорічно з метою підтримання належного студентського наукового рівня.
Опублікований: 01-06-2022
Гостьова лекція від знаного практика з впровадження Lean-методології на провідних вітчизняних підприємствах
31 січня 2022 року на кафедрі експертизи харчових продуктів відбулась гостьова лекція від знаного практика з впровадження Lean-методології на провідних вітчизняних підприємствах, викладача тренінгів, Lean менеджера Lean Institute Ukraine, Дмитрієва Андрія. До участі у зустрічі були запрошені здобувачі міждисциплінарної освітньо-наукової програми «Lean-виробництво харчової продукції» освітнього ступеню «магістр» та освітньо-професійної програми «Технологічна експертиза та безпека харчової продукції» освітніх ступенів «магістр» і «бакалавр». Проте надзвичайно актуальні та особливо важливі питання із практичного застосування інструментів ощадливого виробництва у діяльності компанії, кейси з пошуку першопричин виникнення проблем і кращі практики їх усунення зібрали широку аудиторію із прогресивного студентства, здобувачів освітнього ступеня «доктор філософії», провідних викладачів університету та гарантів багатьох освітніх програм НУХТ. Загалом кількість учасників зустрічі склала понад 30 осіб.
Тема лекції була присвячена використанню інструментів ощадливого виробництва у заготівельному цеху мережі швидкого харчування. Заняття відбувалося в режимі онлайн-конференції.
Під час зустрічі Дмитрієв Андрій ознайомив присутніх із загальними підходами Lean-менеджменту, досвідом впровадження заходів ощадливого виробництва вітчизняними та міжнародними компаніями, акцентував увагу на визначальній ролі Lean у формуванні авторитету компанії із еталонними показниками якості, набутті їх конкурентних переваг як на вітчизняному так і на міжнародному на ринках, досягненні економічної стабільності.
Особливим для аудиторії став практичний кейс з аналізу потоку цінностей на прикладі відвідування закладу харчування. Вражаючим був результат – лише 28 % від загального часу перебування в буфеті формує цінність для відвідувачів!
Представлені матеріали та використані, під час зустрічі, практики навчання сприяли активному обговоренню представлених матеріалів. Андрій Дмитрієв надав аргументовані та переконливі відповіді на запитання аудиторії.
Набутий практичний досвід буде використано викладачами кафедри експертизи харчових продуктів у навчальному процесі та при проведенні наукових досліджень.
Колектив кафедри експертизи харчових продуктів щиро вдячний Дмитрієву Андрію за поглиблення навиків практичного використання інструментів ощадливого виробництва у системі Lean-виробництва харчової продукції.
Опублікований: 31-01-2022